Herec Ondřej Kavan se představí jako novodobý Hitler
13.12.2016
Kategorie: Divadlo

Herec Ondřej Kavan se představí jako novodobý Hitler

První novinkou současné sezony Divadla Na Jezerce bude adaptace hry podle stejnojmenného bestseleru Timura Vermese „Už je tady zas!“. Titul si brilantně pohrává s představou, co by bylo, kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale třeba jen usnul. A co kdyby se probudil v současnosti?

Právě v reálném čase jednoho dne procitne v parku na lavičce Adolf Hitler – pochopitelně za zvýšeného zájmu všech kolemjdoucích. „Je to mimořádně zábavná, ale také těžce aktuální hra,“ říká principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. „Přinášíme divákům tragikomedii, která rezonuje s dnešní dobou, dokáže zesměšnit negativa naší současnosti a ukázat na ně prstem. Když v závěru hry Adolf Hitler pronáší výrok: Ale za nás přece všechno nebylo jen špatné!, mohou si diváci uvědomit, že tuhle větu už někde slyšeli,“ dodává Hrušínský.

Nastudování se ujme mladý režisér Matěj Balcar. Hlavní postavu Adolfa Hitlera ztvární Ondřej Kavan. „Ondřej je proměnlivý a tvárný herec. Myslím, že pro diváky by mohl být jeho zjev i jeho výkon v téhle roli velkým překvapením,“ říká Balcar. Obsazení doplňuje Kristýna Hrušínská, Zdeněk Hruška, Michal Kern, Miluše Šplechtová, Martin Sitta a Tereza Němcová, v dotočených video sekvencích pak Daniela Drtinová, Lea Surovcová a Václav Kopta.

Na premiéru se těšte v březnu

Premiéru nuselská scéna plánuje na 16. března 2017. „Chtěli jsme samozřejmě symbolické datum 15. března, na které připadá 78. výročí okupace Československa nacistickým Německem, ale z provozních důvodů musíme premiéru o den posunout – na den, kdy byl Adolf Hitler v Praze,“ vysvětluje principál DNJ Jan Hrušínský, a dodává: „Když se podíváme kolem sebe, vidíme, že náš svět hrubne. Co bylo před několika lety nevyslovitelné, je dnes běžnou součástí našeho života. Tolerujeme fašismus i komunismus, jako kdybychom nevěděli, o co jde. A tak raději děláme, že se nás to netýká.“

Dramatizace bestselleru Timura Vermese „Už je tady zas!“ navazuje na inscenaci Shylock s výtečným Milanem Kňažkem, kterého Jezerka uvedla také v české premiéře v dubnu 2016.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Ivan Kahún

Přečtěte si také