cetnici-z-luhacovic
7.12.2016
Kategorie: Film

O slovo se hlásí Četníci z Luhačovic

Už od ledna si můžete vychutnat sérii historických detektivek z počátků první republiky. Výpravný dobový seriál, v němž si zahráli Martin Donutil, Robert Hájek, Pavel Zedníček, Vica Kerekes či Igor Bareš, odvysílá Česká televize. Jeho režiséry jsou Biser A. Arichtev, Peter Bebjak a Dan Wlodarczyk. 

Dvanáct příběhů, pod nimiž se podepsal scénárista Petr Bok, představuje poválečnou dobu jako historickou etapu, kdy morálka a zločinnost byly ovlivněny ještě před pár měsíci probíhajícím válečným konfliktem, jako dobu, kdy válečný černý obchod zplodil vrstvu zbohatlých kšeftmanů i chudé, kteří neměli na jídlo. A jako moment, kdy se osádky četnických stanic, které nový stát převzal po monarchii, musely rychle oprostit od zlé pověsti „rakouského četníka“. „Pro mne jsou Četníci z Luhačovic zajímavou exkurzí do doby, kdy zločiny byly na jednu stranu často surovější a bezohlednější než dnes, ale zároveň byli pachatelé v mnohém naivnější a přiznávali se často jen proto, že se obávali muk pekelných nebo Božího trestu,“ říká o seriálu Bok.

Do hlavních rolí četníků na zkoušku byli obsazeni Martin Donutil a Robert Hájek. „Museli jsme se toho s Robertem naučit strašně moc. Vojenské hodnosti, kdy a jak se salutuje nebo kdy se sundává čepice,“ vyjmenovává Donutil a Hájek jej doplňuje: „Já si například vyzkoušel řízení koňského povozu. Úžasná věc. Samozřejmě jsme se jako četníci podíleli na akčních scénách, které nás s Martinem moc bavily.“

Role šitá na tělo Jiřímu Langmajerovi

Natáčení si pochvaluje i populární Vica Kerekes, představitelka holky ze Šantánu Anny Vaňkové. „Když jsem se dozvěděla, že natáčení bude probíhat většinou v exteriérech, skákala jsem doslova radostí. Hrát v dobovém projektu je pro herce vždy velký dar.“ V rolích velitelů četnické stanice se představí Robert Jašków, Jiří Langmajer a Karel Dobrý. „Je hypochondr, proto k sobě máme ohromně blízko. Vlastně to byla role, která mi byla šitá přímo na tělo. Diváci tak budou mít možnost vidět mne takového, jaký ve skutečnosti jsem,“ popisuje svou postavu Langmajer. „V tomto případě jsem si mohl zahrát jednu z mála pozitivních a ryze charakterních rolí. Byla to pro mě vítaná změna, kterou jsem si moc užíval a jsem za ni rád,“ uzavírá Dobrý.

Četníci z Luhačovic 2

Jiří Langmajer si svou postavu pochvaluje

Kromě již zmíněných aktérů se můžete těšit i na herce, jako je Ondřej Malý, Pavla Tomicová, Ivana Korolová, Marek Holý, Lukáš Vaculík a v neposlední řadě Dana Batulková.

Výpravný dobový seriál, připravený v Televizním studiu Brno, se natáčel po dvě stovky natáčecích dnů, na 40 lokalitách, zahrálo si v něm 200 herců a přes 1 500 komparzistů, na něž bylo připraveno přes 1600 kostýmů.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Česká televize

Mohlo by vás také zajímat