david-white_rozhovor
6.12.2016
Kategorie: Rozhovory

Dawe White: Vystupovat s Kalim je splněný sen

Fanouškům československé raperské scény jistě neunikl mladičký Dawe White, který se dostal do povědomí hudebních fajnšmekrů především díky vystupování po boku velkého rapera Kaliho. Jaké byly jeho úplné začátky a co všechno chystá?

Dnes je ti dvacet let, prozradíš nám, kdy si napsal svůj první text?
Můj první text jsem psal na základní škole, když mi bylo tak třináct let, takže jsem byl šesťák nebo sedmák. Ani si přesně nepamatuji, o čem jsem psal. Určitě to ale bylo něco, co jsem chtěl dát ze sebe ven. V té době jsem se ani nerozmýšlel, o čem budu psát, ty rýmy stály asi za smeták z Petržalky, ale tak zkoušel jsem to (smích).

Jak ses vůbec dostal k rapu?
Měl jsem napsaných asi 300 textů, nebyly ani rozdělené na sloky, jen jsem prostě psal to, co mě napadlo. Po nějaké době jsem zkoušel rapovat, mluvit do hudby. Kluci z ulice, kteří rapovali, se to dozvěděli. Tady v Petržalce je totiž v každém paneláku někdo, kdo rapuje. Zavolali mi, ať jim dám sloku. Nevěděl jsem, co to je, ale napsal jsem jim text, který byl do minuty. Tak jsme si určili, že to je právě ta sloka a šli to nahrát do „studia“ ke kamarádovi, který měl v rohu svého dětského pokoje mikrofon, a tam jsem nahrál svou první věc.

Pocházíš stejně jako mnoho dalších úspěšných rapperů z Petržalky. Je až neuvěřitelné, kolik úspěšných rapperů tam vyrostlo…
Žil jsem šest let v Izraeli. Potom jsem přijel na Slovensko a neuměl jsem ani slovo slovensky. Teď už je to čtrnáctý rok, co bydlím v Petržalce. Je to sranda, no. Asi v tom něco bude.

Všiml jsem si, že patříš do labelu Kali Records, navíc právě s Kalim vystupuješ na jeho koncertech. Jak došlo k tomuto spojení?
Na toto se mě často lidé ptají. Já jsem nahrál více věcí a udělal jsem si takový „mixtape“. Vypaloval jsem CD s mojí hudbou a dostalo se to k němu. Můj dobrý kamarád Lubo, kterého tímto zdravím, mu řekl, že má mé CD. Poté mi Kali zavolal, byl jsem zrovna ve škole a měl jsem slovenštinu. Domluvili jsme se, kdy a kde se setkáme. Přišel jsem a řekl mi, že se mu to líbí a že s ním pojedu na nějaké koncerty, kde po nějaké době budeme vystupovat a uvidíme, co bude dál. Tak to začalo a jde to doteď. Jsem za to strašně rád, je můj vzor, velký člověk a učitel.


Pod tímto labelem vyšel zatím tvůj nejúspěšnější singl „Stále to isté“…
Sranda je to, že já jsem si v téhle skladbě vůbec nevěřil. A kluci Peter Pann, Kali a Don Čičo mi řekli, že to je jedna z nejlepších věcí, že bych s ní měl začít. Přenahráli jsme to, Dona do toho dala refrén, který šlape, natočili jsme klip a bylo to. Vůbec jsem od toho nic nečekal. A je to má nejúspěšnější věc, za co jsem fakt strašně rád.

Pociťuješ nějak, že začínáš být slavný?
Vůbec to neřeším, všechno nechávám plynout. Všechno bude tak, jak má být.

Je to určitě velký skok. Najednou jezdíš každý víkend na koncerty po celém Slovensku, které jsou vyprodané. Je to přesně to, proč hudbu děláš?
Byl to a dosud je to velký extrém. Cestování, show, hotely… Prostě bomba. Zjistil jsem, co chci dělat. Navíc stojíš při člověku, který je tvůj vzor, a to už od doby, co vydal album „Pod maskou je pravda“. Znáš všechny jeho texty, protože ses je učil a stál si pod pódiem jako jeho fanoušek. No a teď na něm stojím s ním. Je to sen.

I přes to, že máš nabité víkendy a málo času, tak studuješ vysokou školu. Jak to zvládáš?
Nezvládám. Ale tak s odřenýma ušima to doufám dám (smích).

Snem každého hudebníka je mít své album. Plánuješ ho i ty?
Jasně, že plánuji. Už mám nahraných asi devět songů. Nahrané jsou písničky s Kalim, Majselfem, Martinou Fabovou. A ještě některé interprety bych chtěl oslovit. Z producentů tam bude MJAY, Jakub Oškera, Jeso, Oskar Kmeťo, Lokki, Blessedbeats, Peter Pann a určitě i další.david-white2

Říkal jsi, že Kali je tvůj vzor. Je naopak někdo, koho příliš nemusíš?
Jak řekl McGregor, jak můžu nenávidět člověka, který dělá to, co miluji i já? Každý je něčím výjimečný. Každý má svůj styl, nemám nikoho, koho nemusím, mně se líbí všechno, co se dá poslouchat.

V současné době jsou velice oblíbené a populární spolupráce. Máš i ty vysněný feat s nějakým interpretem?
Mám, už se chystá.

Vím, že do konce toho roku plánuješ vydat ještě jednu písničku s videoklipem. Prozradíš nám nějaké předběžné informace?
Jasně, klip vyjde ještě tento týden, pravděpodobně v sobotu. Bude se jmenovat Snívám. Hudbu mi produkoval Oskar Kmeťo, o klip se postaral Dušan Krajčovič. Track jsem nahrával ve Studiu Laboratory v Petržalce, kde nahrávám stále. Toto studio má Peter Pann, který mi umí vždy poradit, a vždy se tam dobře cítím. I tenhle track bude pod vydavatelstvím Kali Records. Poté vyjde také Making of video, které natočil Martin Miko.

Na co nového se mohou tvoji fanoušci těšit v roce 2017?
Na alba, progress a novou generaci.

Text: Honza Rochovanský
Foto: archiv Davida Whita

Mohlo by vás také zajímat