pravy-rytir
2.12.2016
Kategorie: Film

Vánoce se blíží. Na jaké nové pohádky se můžeme těšit?

Už jen tři týdny nás dělí od nejkrásnějších svátků v roce, které jsou neodmyslitelně spojeny s vůní cukroví a pohádkami. A i letos se můžete kromě oblíbených klasik těšit na nové příběhy. Česká televize představí o Vánocích hned čtyři premiéry, a to Pravého rytíře, Slíbenou princeznu, Zázračný nos a pohádku Nepovedený čert natočenou ve znakovém jazyce. 

Na nových pohádkách ČT spolupracovala s našimi předními autory. „Za Pravým rytířem stojí například scenárista loňské pohádky Korunní princ Petr Hudský, režijně se jí ujal Martin Dolenský. Na Slíbené princezně se zase podílel tvůrčí tandem úspěšné autorky dětské literatury Ivy Procházkové a režiséra Ivana Pokorného, kteří mimochodem pro Českou televizi vytvořili i seriál Vraždy v kruhu. Vznikly tak klasické rodinné filmy, které navazují na téměř třicetiletou tradici vánočních pohádek, jsou ale moderně pojaté a v mnohém nadčasové,“ prozrazuje generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Pohádka Pravý rytíř se představí na Štědrý večer. Vincent (Jan Komínek), rozvážný mladík, který rád čte a maluje, je na jejím počátku pravým opakem svého otce (Lukáš Vaculík), vysloužilého rytíře, který má potřebu svého syna neustále kontrolovat a opatrovat. Dokonce jej doprovází i na zkušenou do světa. Na cestě se setkají s černokněžníkem, vystaví nebezpečí říši víl a musejí svoji chybu napravit. A samozřejmě osvobodit i krásnou princeznu (Lucie Černá). Nakonec rytíř pochopí, že ne vše se dá vyřešit mečem, a Vincent si uvědomí, že se zlem je nutné bojovat. Láska princezny a půl království k tomu je pak zákonitou odměnou. Vedle hlavních hrdinů se v pohádce objeví i Jiří Korn, Táňa Pauhofová, Martin Kraus či Jaromír Hanzlík.

První svátek vánoční zase zpestří Slíbená princezna zase vychází z tradičního českého motivu. „Všichni ten příběh známe. Jde o původně lidové vyprávění, které Karel Jaromír Erben literárně zpracoval a publikoval pod názvem Zlatovláska,“ říká kreativní producentka Kateřina Ondřejková. Lákavé obsazení čítá taková jména, jako je Jan Cina, Jan Dolanský, Marta Dancingerová, Jitka Čvančarová a Martin Stránský.

Jitka Čvančarová a Martin Stránský v pohádce Slíbená prinzcena

Jitka Čvančarová a Martin Stránský v pohádce Slíbená prinzcena

Den na to se diváci mohou těšit na romantický příběh Zázračný nos. Princezna Diana se v něm rozhodne podrobit lásku svého snoubence náročnému testu a ve snaze zjistit pravdu o jeho citech vypije zázračný elixír. Namísto odpovědí ale získá něco jiného, dlouhý nos. Vydává se tak v přestrojení hledat kouzelníka, který jí nápoj věnoval. Na svém putování se setká s dobrem i zlem a hlavně najde pravou lásku. „Diana je vychovávaná velmi přísně, a protože má dobrodružného ducha, má to přesně opačný účinek, než by si její otec přál. Hrají Kristína Kanátová, Vladislav Plevčík, Iva Janžurová nebo Martin Donutil.

Zázračný nos

Druhá sváteční pohádka Zázračný nos

Čtvrtá premiérová pohádka Nepovedený čert je natočena ve znakovém jazyce jako dárek pro neslyšící děti a jejich rodiče.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Česká televize