slavik1
27.11.2016
Kategorie: Hudba

Slavíci znají své vítěze. Co se dělo na slavnostním večeru?

Na letošním udílení cen Český slavík bylo chvílemi pěkně krušno. O největší rozruch se postarala formace Ortel a především její frontman, který z postříbřeného trůnu sesadil Tomáše Kluse. Do trojky nejlepších fanoušci dostali i Michala Davida. O emotivní zážitek se pak postarala Marika Gombitová, která se objevila po mnoha letech na scéně.

Davy českých celebrit, jejich doprovodů, fotografové a novináři se linuly tuto sobotu v prostorách Hudebního divadla Karlín, kde se předávaly ceny pro nejlepší osobnosti z hudebního světa. Protože jsou diváci zvyklí na kolosální Státní operu, vypadalo to v Karlíně trošku „na těsno“, přesto však komornější prostředí neubralo na slavnostní atmosféře.

Slavík nevyměnil jen místo, ale také moderátora. Letošní ročník tak připadl Ondřeji Sokolovi, kterého si v poslední době oblíbili diváci především díky soutěži Tvoje tvář má známý hlas, kde se rovněž ujal moderátorského postu. Vtípky sršící moderátor nejednou rozesmál slavičí publikum, přesto některé vtipy působily trošku jednoduše, někdy dokonce až podlézavě. O narážkách na Adama Mišíka či vzhled Josefa Vojtka z vítězného Kabátu ani nemluvě. Každopádně pozornost je každoročně upírána především na výsledky soutěže, pro které dorazila až z Kanady i Lucie Vondráčková, jež si vysloužila stříbrnou pozici v kategorii zpěvačka. Tu už po devatenácté „nečekaně“ vyhrála Lucie Bílá.

slavik7

Lucie Bílá se opět stala zlatou slavicí

Žádné překvapení se nekonalo ani na prvním místě kategorie zpěvák, kterou opět obsadil „navždy zlatý“ Karel Gott. Ten kvůli nemoci tentokrát pro cenu poslal svou dceru Charlottku. „Tatínek mě sem poslal, protože maminka ani Nellinka nejsou buď fotogenické, nebo se nechtějí ukazovat před kamery. Mně to nevadí, protože jsem po tatínkovi a jsem na to pyšná,“ prohlásila roztomile. Na špici tří nej se tentokrát dostal i Michal David. Naopak stříbrné místo už si nezahřívá Tomáš Klus, ale jeho jmenovec Tomáš Ortel, který si posluchačskou základnu získal především proto, že se nebojí zpívat to, co spousta lidí nechce slyšet a veřejně se staví proti islamizaci.

slavik6

Roztomilá Charlottka převzala cenu pro tatínka Karla Gotta

Někomu se může zdát jejich tvorba pobouřlivá, každopádně při vyhlášení vítěze na protest utéct z hlediště a třískat dveřmi, to se nám zdá jako trochu „silný kafe“. Pořád jsme na slavnostním večeru a i známé osobnosti by měly být pokorní a zachovat si určitou slušnost, která na tuto akci patří. To je trošku v rozporu s projevem Pekaře (objev roku je vlastním jménem Petr Štolba), který navíc už po úspěchu Ortela v kategorii skupina pronesl řeč ve smyslu „někteří tu nemají co dělat“. Někdo si ale totéž může myslet i o něm samotném, ačkoli to nemá potřebu hlásit do světa. Každopádně na pár dní je tak opět o čem mluvit, rozruch už aktivně rozebírají nejen uživatelé sociálních sítí, ale také bulvární plátky.

slavik3

Stříbrný slavík Tomáš Ortel převzal cenu i pro svou kapelu

O emotivní zážitek se postarala Marika Gombitová, která zazpívala duet s Miro Žbirkou. Její návrat na scénu zvednul ze židle všechny přítomné, kteří jí vzdali holt, a Slavík se i tentokrát dočkal standing ovation. Lucie Bílá jí pak dokonce věnovala svou cenu. Večer zpříjemnily i další hudební vložky. O ty se postarala energické vystoupení bronzové slavice Ewy Farne, která předvedla medley své dosavadní tvorby, pobrukovat jste si mohli i s Markem Ztraceným, kapelou Jelen či Sebastianem.

 

Přehled vítězů ankety Český slavík 2016:

Kategorie zpěváků:
1. místo – Karel Gott (absolutní slavík)
2. místo – Tomáš Ortel
3. místo – Michal David

Kategorie zpěvaček:
1. místo – Lucie Bílá
2. místo – Lucie Vondráčková
3. místo – Ewa Farna

Kategorie hudebních skupin:
1. místo – Kabát
2. místo – Ortel
3. místo – Chinaski

Kategorie Objev roku: Pekař
Kategorie Slavíci bez hranic (slovenští interpreti): No Name
Kategorie Hvězda internetu: Porty

Nejoblíbenější píseň posluchačů Rádia Impuls: Země vstává (Karel Gott)
Cena za nejstreamovanější českou skladbu: Asio (Ben Cristovao feat. The Glowsticks)

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Nikola Haluzová

Přečtěte si také