Festival Votvírák oslavil své 10. narozeniny rekordní návštěvností
7.7.2016
Kategorie: Hudba

Festival Votvírák oslavil své 10. narozeniny rekordní návštěvností

V pátek 10. června se na milovickém letišti po roce rozjel v pořadí již desátý ročník největšího a nejoblíbenějšího českého festivalu. Třídenní akci navštívilo více než 80 000 milovníků československé hudby. Votvírák si tak opět upevnil svou pomyslnou první příčku v žebříčku nejžádanějších festivalů.

Oblíbený festival každým rokem přináší pro své návštěvníky nejrůznější akce a novinky. I letos zde byl již tradičně skvělý line-up. Postaveny byly tři stage podle hudebních žánrů, tedy hip-hopová, popová a rocková.

Letošní Votvírák vyrovnal rekord z roku 2014, kdy návštěvnost též překročila hranici 80 tisíc. Na rozdíl od předloňské akce se letos dostalo na všechny, tedy i na ty, co přišli na poslední chvíli a vstupenky kupovali až na místě. Areál se zvětšil, a to včetně toalet, parkoviště či stanového městečka.

Óčko hip-hop stage

Pod touto stage již tradičně stálo velké množství fanoušků rapu, užít si letos mohli opravdu velká jména. Návštěvníkům se představila například slovenská skupina Nerieš, která před rokem vydala své debutové album Minimal, kterým si získala hodně posluchačů. Na Votvíráku představili fanouškům písničky právě z tohoto alba a jen potvrdili, že jejich tvorba, která se liší od zbytku scény, má obrovský talent a budoucnost. Není tedy náhodou, že již spolupracovali s obrovskými jmény, jako je Kali či Strapo. Dalšími vystupujícími byl již zmíněný Strapo či dvojice Supa a Delik, tedy kapela Moja Reč.

Festival Votvírák oslavil své 10. narozeniny rekordní návštěvností
Hlavním bodem byla páteční a sobotní vystoupení. V páteční noc předvedli největší show Marpo & Troublegang. Zahráli nejen společné písničky, ale také ty z nejnovějšího Marpova alba. Závěrečným vystoupením na Óčko stage a zároveň celého festivalu byla show legendárních H16. Někteří fanoušci této skupiny byli jistě zklamáni, že nedorazil jeden ze tří členů, rapper Cigo. Majk Spirit a Otis však přítomní byli a obstarali příznivcům obrovský zážitek. Oba představili písničky ze svých nejnovějších alb, zároveň zahráli i některé společné písničky.

Kofola stage

Tato stage nabídla návštěvníkům k poslechu ty nejžádanější české kapely a interprety. Jako v předešlých ročnících, tak i letos se většina milovníků popové hudby těšila na Chinaski. Ti zahráli své nejslavnější hity, a to od skladby 1970 až po hit Víno. Kapela zahrála také písničky z nového alba, včetně skladby Slovenský klín, na níž hostuje také slovenská zpěvačka Bára Hosnedlová, která se fanouškům představila i zde.

Jednoho z největších potlesků se dočkala i oblíbená sestava Rybičky 48. Početnému publiku zahráli své nejlepší hity, nechyběl ani ten nejnovější Slibuju, že nebudu pít, jež si téměř jistě užilo nejvíce fanoušků s alkoholem v krvi. S kapelou tradičně vystupuje i písničkář Pekař, Votvírák nebyl výjimkou. Společně si zazpívali Léto, ale také Pekařovo nejúspěšnější písničku Bůh, která je v posledních měsících jednou z nejhranějších songů v tuzemských rádiích.

Tradičně velkou účast pod podiem měli Kryštof, kteří kromě svých nejznámějších „pecek“ nabídli také hit Cesta. Ten si však frontman Richard Krajčo musel zazpívat sám, jelikož zpěvák Tomáš Klus, který na písničce hostuje, má stále pauzu.

Staropramen stage

Hurá na Staropramen, tedy na třetí stage, která je určená především pro fanoušky tvrdší muziky. Fanouškům rocku se představil například zpěvák Aleš Brichta, který zahrál písničky ze své nejnovější desky. Největším lákadlem ovšem byla slovenská kapela Horkýže slíže.

Hlavním bodem byla páteční a sobotní vystoupení. V páteční noc předvedli největší show Marpo & Troublegang. Zahráli nejen společné písničky, ale také ty z nejnovějšího Marpova alba. Závěrečným vystoupením na Óčko stage a zároveň celého festivalu byla show legendárních H16. Někteří fanoušci této skupiny byli jistě zklamáni, že nedorazil jeden ze tří členů, rapper Cigo. Majk Spirit a Otis však přítomní byli a obstarali příznivcům obrovský zážitek. Oba představili písničky ze svých nejnovějších alb, zároveň zahráli i některé společné písničky. Kofola stage Tato stage nabídla návštěvníkům k poslechu ty nejžádanější české kapely a interprety. Jako v předešlých ročnících, tak i letos se většina milovníků popové hudby těšila na Chinaski. Ti zahráli své nejslavnější hity, a to od skladby 1970 až po hit Víno. Kapela zahrála také písničky z nového alba, včetně skladby Slovenský klín, na níž hostuje také slovenská zpěvačka Bára Hosnedlová, která se fanouškům představila i zde. Jednoho z největších potlesků se dočkala i oblíbená sestava Rybičky 48. Početnému publiku zahráli své nejlepší hity, nechyběl ani ten nejnovější Slibuju, že nebudu pít, jež si téměř jistě užilo nejvíce fanoušků s alkoholem v krvi. S kapelou tradičně vystupuje i písničkář Pekař, Votvírák nebyl výjimkou. Společně si zazpívali Léto, ale také Pekařovo nejúspěšnější písničku Bůh, která je v posledních měsících jednou z nejhranějších songů v tuzemských rádiích. Tradičně velkou účast pod podiem měli Kryštof, kteří kromě svých nejznámějších „pecek“ nabídli také hit Cesta. Ten si však frontman Richard Krajčo musel zazpívat sám, jelikož zpěvák Tomáš Klus, který na písničce hostuje, má stále pauzu. Staropramen stage Hurá na Staropramen, tedy na třetí stage, která je určená především pro fanoušky tvrdší muziky. Fanouškům rocku se představil například zpěvák Aleš Brichta, který zahrál písničky ze své nejnovější desky. Největším lákadlem ovšem byla slovenská kapela Horkýže slíže.
Velkým lákadlem byla pak také novinka v podobě pěti tanečních stage, které si zdejší publikum náležitě užilo. Spojit tak mohli návštěvu výborného koncertu s návštěvou místní disko.

Votvírák již spustil předprodej vstupenek na další ročník, který vypukne 16. srpna 2017. Fanoušci a milovníci opet air festivalů, kteří se účastnili minimálně letošního ročníku, zajisté i za rok milovický festival opět navštíví. Bude tak 11. ročník opět rekordním? Nechme se překvapit.

 

Text: Jan Rochovanský
Foto: Jan Rochovanský (hlavní foto), Votvírák

Přečtěte si také