Duna: kultovní sci-fi v podání Marka Holého a Jany Strykové
30.6.2016
Kategorie: Lifestyle & Gastro

Duna: kultovní sci-fi v podání Marka Holého a Jany Strykové

DUNA, oceňované a dvakrát zfilmované kultovní sci-fi amerického spisovatele Franka Herberta, vychází jako audiokniha. Vyprávění spletitého příběhu se ujal Marek Holý, jehož v úvodu každé kapitoly doprovází Jana Stryková, která pronáší citace z pamětí princezny Irulán.

Dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření – melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh císař svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají?

V čem je Duna výjimečná podle režiséra této nové audioknihy? „Duna je sice žánrová sci-fi záležitost odehrávající se ve vesmírných galaxiích, ale zároveň je to epopej, která vypráví o osudu člověka-proroka, díky čemuž má podstatnou výpovědní hodnotu pro kohokoli. Navíc má výrazný ekologický rozměr. Oslovila mě jako velký román,“ líčí Petr Gojda.

Pro interpreta Marka Holého byl při četbě zásadní také filozofický rozměr románu: „Zapůsobil na mě příběh Paula a jeho dilema, že když bude mít obrovskou moc, může planetu osvobodit, ale také do budoucna hrozí, že síla, kterou uvolnil, jednou nastolí absolutní džihád a naprostou totalitu.“

Příběh sice zprostředkovává vypravěč, ale posluchač má nejblíže k Paulu Atreidovi, jehož vizí je nesen. „Narátor musel být někdo, kdo může být zároveň Muad’Dibem, hlavní postavou – tím klukem, z kterého se stane prorok, jenž dobyde celou galaxii. Navíc když jsme se ve studiu v rámci castingu s Markem sešli poprvé, zjistil jsem, že má sci-fi rád a že má rád přímo Dunu, což bylo rozhodně ku prospěchu věci. A jakmile začal číst, ukázalo se, že je to přesně ten, jehož hlas jsem si v hlavě vysnil, aniž bych ho pořádně osobně znal,“ vzpomíná režisér. A herec dodává: „Řešili jsme spolu, jestli to číst spíš z vypravěčského pohledu, nebo nějak výrazněji hlasově odlišovat jednotlivé postavy. A nakonec jsme dospěli k tomu, že by neznělo dobře, kdybychom charaktery příliš ‘přehrávali’. Výsledný projev totiž ovlivní už samotné charakteristiky těch postav, i když jsou to spíš určité nuance v modulaci hlasu či tempu. Ale o to si pokaždé řekla daná postava sama.“

 

Duna: kultovní sci-fi v podání Marka Holého a Jany Strykové

 

Nahrávku doplňuje osudová a syrová ústřední melodie originální hudby, která temné atmosféře vyprávění dodává sílu nevyhnutelnosti. Rozvážný, ale nekompromisní rytmus pochodového bubnu podpořený přitakávajícím bitím zrádných zvonů, dlouhé a beznadějně se nesoucí tóny trubky, výsměšné hluboké preludování elektrických varhan, výstražný zvuk gongu, nestoudně se culící valcha, svistot větru, šustění, dlouhá echa a nakonec o pomoc volající roh ‒ to všechno vytváří galakticky rozevlátý soundtrack ukotvený fremenskou zemitostí.

Audioknihu vydává OneHotBook. Vychází jako mp3, ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 349 korun, i jako 2CD mp3 za 379 korun. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 korun.

>>UKÁZKA Z AUDIOKNIHY

Text: Michaela Rochovanská

Mohlo by vás také zajímat