Stoppardův Obtížný problém bude v Praze k řešení jen třikrát
27.4.2016
Kategorie: Divadlo

Stoppardův Obtížný problém bude v Praze k řešení jen třikrát

Divadlo NaHraně uvede v pátek premiéru nejnovější divadelní hry britského dramatika českého původu Toma Stopparda Obtížný problém. V podobě scénické skici a v limitovaném počtu tří představení tak nabídne publiku exkluzivní možnost seznámit se s textem, který měl světovou premiéru v londýnském Národním divadle teprve loni v lednu.

Stoppard se tímto dílem po devítileté odmlce vrátil k psaní pro divadlo, aby si se svým typickým humorem posvítil hned na několik hranic lidského bádání. V centru děje stojí mladá vědkyně Hilary, které věda ani její přátelé neumí dát uspokojivé odpovědi na otázky, které ji trápí: existuje dobro bez účelu? Pomohou jí modlitby odčinit vlastní osobní selhání? A konečně onen titulní obtížný problém vědomí: pokud už věda umí vypočítat každou částici ve vesmíru, blíží se den, kdy stroje napodobí i naši schopnost vyvolávat emoce a dojmy? Autor sám k tomu podotýká: „Tohle je hra, která nakonec žádnou odpověď nedává – neměla by dávat.“

Režisérem scénické skici je Šimon Dominik, který se Stoppardovým dílem zabývá dlouhodobě a na svém kontě má tři překlady a čtyři inscenace jeho her. Předvést českým divákům jeho novinku tak bylo logickým pokračováním Dominikova zájmu, i když se podle něj dramatik tentokrát rozhodl na divadelní prkna přenést mimořádně náročnou tématiku: „Ne že by třeba Arkádie nebo Dvojitý agent byly nějaké oddechovky, ale jedna z kruciálních otázek současné filozofie, dotýkající se hranice lidského poznání, činí z Obtížného problému opravdový oříšek. Tom Stoppard ovšem i z této – jen zdánlivě odtažité! – matérie dokáže stvořit živou a napínavou hru, která problematiku nastiňuje s výrazným emocionálním nábojem,“ dodává režisér.

Oslava Shakespeara

Náhodné není ani načasování celého projektu na období oslav čtyřstého výročí úmrtí Williama Shakespeara. Sir Tom Stoppard je považován za největšího žijícího anglicky píšícího autora, tedy za pokračovatele toho nejlepšího z odkazu alžbětinského barda, jehož dílo sám s oblibou ve svých hrách parafrázuje (Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi). Divadlo NaHraně se Obtížným problémem k oslavám připojuje, byť nikoli plnohodnotnou inscenací hry. „Podobu scénické skici a limitovaného počtu představení jsme zvolili z praktických důvodů,“ vysvětluje Šimon Dominik. „Jako malé a nezávislé divadlo si jednoduše nemůžeme dovolit regulérně nastudovat a reprízovat podobně náročný titul s téměř desítkou účinkujících, na to nám chybí zázemí. Ale třeba ta naše představení ponouknou nějaké kamenné divadlo k uvedení Obtížného problému v běžném režimu.“
V režii Šimona Dominika hrají: Barbora Vyskočilová, Eliška Jansová, Marie Jansová, Barbara Lukešová, Karolína Šlesingerová, Hanuš Bor, Ondřej Novák, Václav Rašilov a Zdeněk Velen.

Nenechte si ujít českou premiéru v limitovaném počtu tří představení.
Hraje se 29., 30. dubna a 3. května v 19:30 v Divadle v Celetné.

Text: Michaela Rochovanská

Mohlo by vás také zajímat