Milan Kňažko se představí v roli Shylocka už za měsíc
29.3.2016
Kategorie: Divadlo

Milan Kňažko se představí v roli Shylocka už za měsíc

Charismatický slovenský herec Milan Kňažko pilně zkouší v Divadle Na Jezerce, aby se již koncem dubna mohl představit coby Shylock v dlouho očekávané novince tamější scény. Monodrama, které se na českých jevištích objeví vůbec poprvé, připravuje režisér Radek Balaš.

Kanadskou hru Shylock napsal Mark Leiren-Young před dvaceti lety. Za tu dobu doslova obletěla svět a hrála se na mnoha kanadských, amerických i evropských jevištích. Nyní se dočkají i čeští diváci. „Rádi bychom uvedením této hry zdůraznili naše odhodlání bránit svobodu a demokracii. Hra je namířena proti antisemitismu a přehnané politické korektnosti, což jsou dvě věci, které v současné době negativně ovlivňují světové dění . Svým způsobem bourají přesně ty hodnoty, ke kterým jsem se tak dlouho upínali a toužili po nich, když jsme žili v totalitním režimu a snili o západním světě. A teď, když  k západu patříme, přehnaná politická korektnost Evropu téměř bourá. Mám obavu, abychom nepřišli o svou svobodu, kterou považuju za jednu z nejcennějších věcí, jaké člověk může mít,” prozrazuje principál Jan Hrušínský.

Na začátku hry před diváky předstoupí s monologem ze Shakespearova Kupce benátského herec Jon v masce proslulého Žida Shylocka. Když náhle přejde do civilního projevu, pochopíme, že jsme na bouřlivé besedě s diváky, která následuje po posledním představení této hry na nejmenovaném divadelním festivalu, kde se měla hrát ještě čtrnáct dní. Vedení festivalu ji však po vášnivých protestech, které inscenátory a hlavně Jona, představitele Shylocka, obviňovaly z antisemitismu, ze strachu náhle stáhlo z repertoáru a její uvádění předčasně ukončilo. Vzrušující hra s diváky se v určitých momentech stává drsnou obžalobou absolutizované politické korektnosti, která hrozí páchat nedozírné škody nejen v oblasti umění.

Milan Kňažko si užívá Prahu i zkoušení v Divadle Na Jezerce. „Myslím si, že každý z diváků zažívá ve svém životním příběhu chvíle, kdy musí rozhodovat, na které straně je pravda. Často musí čelit tlaku společenských konvencí a předsudků. Na našem představení bude mít možnost spolu se Shylockem hledat přijatelné řešení. Někdy pomůže odvaha, jindy humor,“ říká o své roli Kňažko, který se coby Shylock premiérovým divákům představí 27. dubna.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Divadlo Na Jezerce

Mohlo by vás také zajímat