A je to! Dvojice „šikulů“ Pat a Mat oslaví čtyřicáté narozeniny na filmovém plátně
9.3.2016
Kategorie: Film

A je to! Dvojice „šikulů“ Pat a Mat oslaví čtyřicáté narozeniny na filmovém plátně

Známí nešikové letos slaví 40 let od svého vzniku, a byť se na stříbrném plátně ještě nepředvedli, pro kutily jejich kalibru to nemůže být problém. Obzvlášť, když mají na půdě krabice plné filmů a pod schody promítačku, na které fanouškům své příhody rádi odpromítají. Celovečerní film se v premiéře představí poslední březnový den.

I tentokrát se známá dvojka bude potýkat s celou řadou nástrah. Bude se muset utkat se zákeřným kaktusem, suchým stromem nebo se rozhodne „zvelebit“ svůj příbytek originálními úpravami. A jelikož jsme ve 21. století a všude se propaguje zdravý styl života, i „ajeťáci“ se pokusí dostat do kondice protáhnutím svých těl na rotopedu. Jak se jim to povede? To uvidíte už 31. března, kdy se Pat a Mat ve filmu představí ve světové premiéře.

Začátky známé dvojky sahají do roku 1976, kdy výtvarník a režisér Lubomír Beneš společně s Vladimírem Jiránkem vytvořili pilotní film „Kuťáci“. Od roku 1979 vznikal seriál „…a je to!“ v Krátkém filmu Praha pro bratislavské studio Československé televize, kdy oba kutilové získali svou definitivní podobu. Po krátké pauze se pak v roce 1985 pokračovalo v natáčení již přímo pro Krátký film Praha. V tomto období dostaly obě postavičky svá jména „Pat a Mat“. Po revoluci se další díly vytvářely v animačních studiích Aif, Ateliérech Bonton Zlín, Anima a v neposlední řadě studiu Patmat. Za studiem Patmat s.r.o. stojí Marek Beneš, režisér a scénárista v jedné osobě, který je synem Lubomíra Beneše, jednoho z otců obou nemotorných kutilů.

Tyto roztomilé „šikuly“ milují celé generace diváků. Dokazuje to i úspěšnost seriálu nejen na českých a slovenských obrazovkách, ale i v zahraničí (Polsko, Francie, Holandsko a také např. Írán). Pat a Mat se dočkali devadesáti epizod, na českém trhu vyšlo také audio CD a několik knižních vydání.

Diváci si je oblíbili nejen pro jejich manuální nešikovnost, ale také pro jejich neutuchající optimistický postoj k životu. I když se zdá vše ztracené, důležité je nikdy nesložit ruce do klína. A právě i v novém filmu dvojka dokazuje, že neexistuje problém, na který by se nenašel řešení!

 

 

Text: Michaela Rochovanská