Zločin v Polné: dvoudílný snímek o hilsneriádě s Karlem Heřmánkem ml. a Karlem Rodenem v hlavních rolích
24.1.2016
Kategorie: Film

Zločin v Polné: dvoudílný snímek o hilsneriádě s Karlem Heřmánkem ml. a Karlem Rodenem v hlavních rolích

Česká televize uvede premiéru dvoudílného filmu režiséra Viktora Polesného Zločin v Polné. Snímek se vrací do roku 1899, kdy byla zavražděna švadlena Anežka Hrůzová a následná hilsneriáda přinesla silnou vlnu antisemitismu na našem území.

V roce 1899 byla na cestě mezi Věžničkou a Polnou nalezena mrtvá devatenáctiletá dívka, švadlena Anežka Hrůzová. Při bližším ohledání byla na jejím hrdle objevena řezná rána a příčina smrti byla stanovena jako vykrvácení. Místním lékařům se však zdálo, že krve není na místě činu dost, a protože byl čas Velikonoc, ožila pověra o panenské krvi v židovských macesech. Zfušované vyšetřování a několik provokativních, i když nevinných žertů nakonec ukázaly na Leopolda Hilsnera. Od té chvíle měla Polná, spolu se svým okolím a později i velkou částí veřejnosti, svého vraha, kterému hrozila smrt provazem. Do boje proti pověrám a za spravedlnost se tehdy zasadil i T. G. Masaryk.

 

 

Viktor Polesný do role Leopolda Hilsnera obsadil Karla Heřmánka ml., postavu T. G. Masaryka svěřil Karlu Rodenovi. „Karel Heřmánek mladší se Leopoldu Hilsnerovi velice podobá. Bylo ale otázkou, jestli utáhne celý vývoj téhle figury, od povrchního hejska až k velkému tragickému osudu. Od počáteční antipatie až k jistému soucitu. Tady režisér musí spoléhat na svou intuici, zkušenost a schopnost s herci pracovat. Karel byl ale velice tvárný, soustředěný, ukázněný a myslím, že se to vyplatilo. Masaryk byl velká, charismatická osobnost, tím pádem jsem o Karlu Rodenovi ani chvíli nezapochyboval. Nevím o nikom, kdo by se na tu roli lépe hodil. Někdy o obsazení přemýšlíte, kudy chodíte, a někdy je to okamžitý záblesk. Tak to bylo s Rodenem,“ prozrazuje režisér.

A co říká o své roli sám Karel Heřmánek ml.? „Nejnáročnější na Hilsnerovi bylo představit ho ve více rovinách. On byl velice prostý člověk, vandrák, který, nebýt oné nešťastné vraždy, nikoho příliš nezajímal. Již od začátku jsme se tedy snažili, aby postava působila pestře, aby divák šel s tím, co Hilsner v danou chvíli prožívá. Hlavně v tomhle smyslu to pro mě byla obrovská zkušenost a radost to dělat.“

V dalších rolích se objeví Jaroslav Plesl, Gabriela Míčová, Miroslav Etzler, Martin Myšička, Jan Kačer, Johana Tesařová, Ondřej Kavan, Vilém Udatný, Zdeněk Dušek, Petr Štěpánek či Jan Novotný.

Česká televize uvede první část filmu v neděli 31. 1. od 20:00 hodin, druhou část uvidí diváci přesně o týden později.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Česká televize

Mohlo by vás také zajímat