Karel IV. ‒ Tajný deník: novou audioknihu čte Jiří Dvořák. Vyhrajte ji v naší soutěži
20.1.2016
Kategorie: Lifestyle & Gastro

Karel IV. ‒ Tajný deník: novou audioknihu čte Jiří Dvořák. Vyhrajte ji v naší soutěži

V rámci letošních oslav 700. výročí narození Karla IV. vychází jako audiokniha Tajný deník, první díl plánované trilogie o různých aspektech života a vlády českého krále a římského císaře, od spisovatele a muzikologa Josefa Bernarda Prokopa. Četby nahrávky se ujal herec Jiří Dvořák.

Touto audioknihou se vydavatelství OneHotBook rozhodlo oslavit výročí narození našeho nejvýznamnějšího panovníka a přiblížit tak jeho samotného i jeho dobu všem posluchačům. „Jsem rád, že můžeme pracovat s aktuální a kvalitní předlohou, jíž beze sporu osvěžuje výborný herecký projev Jiřího Dvořáka, který Karla IV. se ctí ztvárnil. Je to první z řady projektů, kterými plánujeme reflektovat české dějiny v mluveném slově,“ uvedl Martin Pilař, ředitel OneHotBook. A dodal: „K jarnímu veletrhu Svět knihy bychom rádi pokračovali vydáním druhého dílu KAREL IV. – Císař a císařovna.“

Tajný deník přináší pohled do nitra schopného panovníka, dobrého přítele, oddaného manžela a laskavého rodiče, člověka milujícího, pevného v zásadách i tápajícího; muže, jenž v České zemi našel svůj domov. Více než šest století uplynulo od chvíle, kdy Karel IV., český král a římský císař, svěřil své myšlenky a nejhlubší pocity pergamenu. O jeho oficiálním životě bylo napsáno mnoho, ale jenom svému deníku svěřil vzpomínky na dětství, na milovanou matku, královnu Elišku Přemyslovnu, a na svého otce, českého krále Jana Lucemburského, se kterým měl velmi komplikovaný vztah. Jeho myšlenky patřily i všem čtyřem manželkám a dětem, zejména malému synkovi, pozdějšímu českému a římskému králi Václavovi IV.

Jaký je pohled na románového Karla IV. Jiřího Dvořáka? „Pro mne je velmi zajímavý panovníkův vztah k ženám: mám na mysli přístup k jeho vlastním manželkám a v souvislostech dané doby. Jestli to tak skutečně bylo (a podle této audioknihy ano), ale dokonce i kdyby vše vycházelo jen z deseti procent reálného základu, tak to byl zkrátka neuvěřitelný chlap, kterého by teď dnešní Evropa potřebovala. Protože, jak se chováte k ’vlastním‘, tak se chováte k světu.“

Atmosféru podtrhuje středověká hudba

Nahrávku v režii Michala Bureše doprovází hudba skupiny Řemdih ze stejnojmenného alba. Kapela se zabývá středověkou muzikou od dvorských tanců přes pijácké a milostné písně až po duchovní vícehlasé zpěvy, čímž živě dobarvuje atmosféru Karlova dvora a jeho doby.

Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 299 korun i jako 2CD mp3 za 329 korun. Na portálu Audiolibrix mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 korun.
>>> Ukázku z audioknihy naleznete ZDEZlákala vás? Celou audioknihu si můžou tři čtenáři PraKultury poslechnout zcela zdarma. Zkuste štěstí v naší soutěži!

Text: Michaela Rochovanská
Materiály dodalo vydavatelství OneHotBook

Mohlo by vás také zajímat