Jana Stryková a Jaroslav Plesl se kvůli audioknize museli naučit mimozemský jazyk
13.12.2015
Kategorie: Lifestyle & Gastro

Jana Stryková a Jaroslav Plesl se kvůli audioknize museli naučit mimozemský jazyk

Druhý díl ságy Mycelium spisovatelky Vilmy Kadlečkové s názvem Led pod kůží vychází jako velkolepá audio adaptace v podání osmi pečlivě vybraných interpretů. V hlavních rolích se opět představí Jaroslav Plesl, Jana Stryková a další staří známí z první audioknihy.

Ansámbl doplnil ještě herec Marek Holý coby mediant Jerald Craig. „Mycelium je pro nás srdeční projekt.  Jsme hrdí, že česká autorka Vilma Kadlečková napsala tak neuvěřitelně propracovanou sci-fi pentalogii a snad ještě více, že zpracováním dokážeme intenzivněji zprostředkovat neotřelou, temnou, ale okouzlující a uhrančivou atmosféru prostoupenou celým dílem. Nedovedu si už představit, při složitosti děje a množství postav, četbu jedním hlasem. Naopak, celé Mycelium se správně rozbují teprve při vícehlasému zpracování. Náš výběr a obsazení, v němž nechybí ani Klára Issová, Valérie Zawadská a další, pak odpovídá kvalitě předlohy,“ uvedl Martin Pilař, ředitel OneHotBook.

Ságu Mycelium tvoří pět svazků, z nichž čtyři (Jantarové oči, Led pod kůží, Pád do temnot, Vidění) vydalo nakladatelství Argo a pátý (Hlasy a hvězdy) vyjde příští rok. Romány na sebe navazují a tvoří jednolitý příběh, na němž autorka pracovala dvanáct let. Každá kniha má vlastní zápletku, která se vyřeší a na konci uzavře, ale děj zároveň představuje stupeň ve vývoji celého příběhu. Každá je navíc vyprávěna z pohledu různých postav, jejichž dějové linie ve zvukové verzi získaly vlastní hlas.

O čem to je?

Když Lucas Hildebrandt zjistil, že trpí nevyléčitelnou, smrtelnou chorobou, rozhodl se, že se při své práci pro vesmírnou Radu alespoň pokusí zabránit rozrůstajícímu se vlivu mimozemské civilizace Össeanů, na jejichž myceliální technologii je lidstvo závislé. Rovnováhu sil by mohl navždy změnit tajemný Aš~šád z Fomalhiwy, cizinec obdařený psychotronickým nadáním, jehož Lucas úspěšně dovezl na Zemi. Jenže – bude možné s ním i nadále spolupracovat? Své plány má s ním i s Lucasem úplně každý, včetně samotných Lodí, jejichž sdílené vědomí se obrací ke Studni planetárního ticha a vybírá si svou oběť. Össeanka Kamëlë cítí Jejich záměr a zoufale se snaží odvrátit neodvratné; ale všechny okolnosti jsou proti ní. Dělá, co může, aby se vyhnula církevnímu Vykonavateli, záměrům velekněží i vlastní minulosti. Od Lucase Hildebrandta se nesmí nechat poznat, od ostatních se nesmí nechat zabít – a Fomalhiwanovi nesmí uvěřit.

Interpreti se opět museli potýkat s náročným fiktivním mimozemským jazykem, pro který jsou charakteristické nejrůznější přehlásky. „Ač jsem si össenštinu postupně vybavovala, problémy mi samozřejmě dělala, a jaké! Některé výrazy spíše připomínají jazykolamy, vřele doporučuji každému zkusit si přečíst některá jména nahlas!“ uvedla Jana Stryková, která je hlasem Össeanky Kamëlë.

Audiokniha tak má přidanou hodnotu i pro ty, kteří už četli knihu – kromě toho, že jim příběh znovu „ožije před ušima“ se posluchači také konečně dozví, jak se záhadné výrazy vyslovují.  „Jen co jsem knížku poprvé otevřela, hned mi bylo jasné, že tohle bude opravdu oříšek. S cizími termíny bývá vždycky potíž, a tady se to jimi jen hemží. Navíc příběh je do značné míry založen na tom, že ta řeč je nevyslovitelná a nezapamatovatelná! A jak ten mimozemský jazyk vlastně číst? Nakonec jsem ve spolupráci s autorkou problematické výrazy do textu foneticky a pěkně po slabikách přepsala. Byla to dost piplačka, ale pak už to hercům šlo jako po másle,“ objasnila režisérka Jitka Škápíková, jak se s tímto problémem vypořádala už při prvním díle a v druhé audioknize v uvedeném postupu pokračovala.

 

Jana Stryková a Jaroslav Plesl se kvůli audioknize museli naučit mimozemský jazyk

 

Audiokniha vychází jako CD mp3 za 339 korun, ke stažení je prostřednictvím digitálních distribucí jako mp3 za 299 korun. Jako první je online k dostání na portálu Audiolibrix, kde si ji navíc členové předplatitelského klubu mohou koupit jen za 199 korun.

<< UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout ZDE


Text: Michaela Rochovanská

Mohlo by vás také zajímat