Božská Sarah: Iva Janžurová ztvární další velkou postavu světových dějin
6.12.2015
Kategorie: Divadlo

Božská Sarah: Iva Janžurová ztvární další velkou postavu světových dějin

Jen krátký čas poté, co s velkým úspěchem nastudovaly ve Stavovském divadle Audienci u královny, se herečka Iva Janžurová a režisérka Alice Nellis scházejí nad novou inscenací. V ní se naše herecká legenda opět promění ve významnou světovou osobnost, tentokrát v divadelní ikonu přelomu 19. a 20. století Sarah Bernhardt.

Premiéra inscenace o posledním létě francouzské herečky a vyhlášené skandalistky je naplánována na úterý 15. prosince v Divadle Kalich. Americko – kanadský dramatik John Murrell napsal hru s původním názvem Memoir v roce 1977, jde o jeho nejúspěšnější titul, přeložený do 15 jazyků a uváděný v bezmála 30 zemích světa. Autor text v průběhu let přepisoval, Kalich uvede poslední verzi originálu v překladu režisérky Alice Nellis.
Iva Janžurová se na Murrellovu hru chystá už více než dvě desítky let. „Asi je to netrpělivé, toužené, ale i obávané rozhodování mnoha hereček, jak a kdy vyprostit z nádherného scénáře Johna Murrella svoji kreaci, svoji představu o Sarah Bernhardt,“ uvažuje.
Alice Nellis si jednu za našich nejpopulárnějších hereček nemůže vynachválit. „Myslím, že Iva je člověk, který má velmi dobrou intuici, a díky ní ví, kdy a co dělat. Věřím, že tato role se pro Ivu v této chvíli a v této její pracovní i životní konstelaci výjimečně hodí,“ prozrazuje režisérka.

Žena ověnčená světovou slávou

Jevištním partnerem Janžurové bude Kryštof Hádek nebo Igor Orozovič v alternaci postavy tajemníka Georgea Pitoua. „Budeme se spolu se Sarah cítit spalováni sluncem v její rezidenci na ostrově u bretaňského pobřeží, cestovat s ní jejím vlastním vlakem pětkrát křížem krážem Severní i Jižní Amerikou a sledovat statečnou cestu ženy ověnčené světovou slávou, ale i ženy sčítající nezdary a rány, které takový velký osud přináší,“ prozrazuje Janžurová.
Scéna Božské Sarah je dílem výtvarníka Matěje Cibulky, kostýmy návrhářky Kateřiny Štefkové, hudbu k inscenaci složil Jan Ponocný.
Vstupenky na premiéru nové inscenace byly v limitovaném počtu okamžitě rozebrány, nyní jsou v předprodeji první dvě reprízy 14. a 20. ledna 2016.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Robert Vano

Mohlo by vás také zajímat