Nové vánoční pohádky nabídnou Patrika Děrgela, Evu Josefíkovou i Jiřího Mádla
14.11.2015
Kategorie: Film

Nové vánoční pohádky nabídnou Patrika Děrgela, Evu Josefíkovou i Jiřího Mádla

Česká televize o Vánocích nadělí divákům tři premiérové pohádkové příběhy od tří výrazných režisérů, Karla Janáka, Jiřího Stracha a Juraje Nvoty. Tentokrát se jejich hrdinové musí vypořádat s nepřízní osudu, kterou zapříčinila prázdná královská pokladna, zapomnětlivá sudička nebo čarovný nápoj.

Právě čarovný nápoj se stane hlavním spouštěčem příběhu štědrovečerní pohádky Korunní princ. „Letošní pohádka Korunní princ v sobě spojuje to, pro co naši tvorbu pro děti vyhledávají vysílatelé všude na světě, napětí, humor, jasné etické poselství a citlivé provázání klasických motivů a moderního filmového pojetí,“ prozrazuje generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Když se Karel (Kryštof Hádek) nesmíří s tím, že by království mělo připadnout jeho bratrovi (Patrik Děrgel), a nalezne kouzelný lektvar, který Janovi vymaže paměť, odstartuje řetězec dramatických situací, které nejednou diváka překvapí i pobaví. „Jaký je princ Jan? Když řeknu, že nevím, tak mi to přijde nejpřesnější. Princ Jan je totiž opakovaně pod vlivem lektvaru zapomnění. A slovo ‚nevím‘ se tak stává jeho leitmotivem,“ přibližuje svoji roli Děrgel.

V režii Karla Janáka se ve štědrovečerní novince objeví řada známých herců, včetně Evy Josefíkové, Josefa Abrháma, Jaromíra Hanzlíka, Zlaty Adamovské, Petra Štěpánka, Veroniky Freimanové a Kristýny Bokové.

V hlavní roli princezna a kuchtík

Na Boží hod vánoční se bude ve Svatojánském věnečku režiséra Jiřího Stracha Jiří Mádl jako prostý kuchtík Ondra ucházet s dalšími, sice urozenějšími, ale velmi podivnými nápadníky o ruku princezny Verunky, která se musí bohatě vdát, aby zaplnila prázdnou královskou pokladnu. „Verunka není jen tak obyčejná princezna. Je to chytrá holka, která se ráda věnuje matematice a fyzice a hlavně má sny jako každé děvče, třeba o tom svém princi na bílém koni, který sice opravdu přijede, ale ukáže se, že ani on ani jiní urození nápadníci nejsou to pravé,“ popisuje „svoji“ princeznu Eliška Jansová, která se objevila jako dvorní dáma v pohádce Princezna a písař.

Jiří Mádl a Eliška Jansová

Jiří Mádl a Eliška Jansová

Součástí svátečního programu bude i koprodukční česko-slovenská pohádka, na níž se režijně podílel Juraj Nvota. Johančino tajemství potěší na druhý svátek vánoční všechny příznivce silných hrdinek, které se, ač jim osud již od narození klade do cesty samé překážky, umějí o své štěstí a lásku postarat samy. I když s malou pomocí sudičky, jež před lety zapomněla tyto ingredience vložit Johance do kolébky. Vedla herce Filipa Cíla si v pohádce zahrála i zpěvačka Kristína Peláková.

Kristína Peláková v pohádce Johančino tajemství

Kristína Peláková v pohádce Johančino tajemství

Štědrovečerní nadílku ČT1 doplní po Korunním princovi dnes již kultovní Tři oříšky pro Popelku. Pohádky budou diváky ČT ale provázet po celé Vánoce, těšit se mohou na Anděla Páně, Kouzla králů, Peklo s princeznou, Tajemství staré bambitky a řadu dalších.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Pavla Černá, David Raub, Ricotti

Mohlo by vás také zajímat