Kryštof Hádek a Tereza Voříšková v hlavních rolích filmu o Karlu IV.
30.8.2015
Kategorie: Film

Kryštof Hádek a Tereza Voříšková v hlavních rolích filmu o Karlu IV.

Česká televize začala natáčet historický film o Karlu IV. Ve snímku Hlas pro římského krále režisér Václav Křístek mapuje období, v němž se mladý princ musí vymanit z područí dominantního otce a nalézt vlastní úlohu v historii svého národa a celé Evropy.

Uveden bude v příštím roce jako příspěvek k oslavám 700. výročí narození Karla IV. „Karel IV. je širokou veřejností vnímán jako Otec vlasti, budovatel Prahy a jejích nejznámějších památek a zakladatel naší první univerzity, málokdo ale ví, jak složitou cestu musel ujít, než se stal panovníkem nejen na českém trůnu, ale i v tehdejší obdobě sjednocené Evropy, ve Svaté říši římské. Příští rok, kdy oslavíme sedm set let od jeho narození, tak vnímáme jako ideální příležitost pro to, abychom prostřednictvím historického televizního filmu zmapovali význačnou část jeho života od dětství až po korunovaci římským králem,“ dodává kreativní producent Jan Maxa.

Hlas pro římského krále se bude natáčet v mnoha historických objektech, mimo jiné na hradech Švihov, Kost, Cuknštejn, Točník, Zvíkov, Pernštejn či v třebíčské katedrále, a vedle představitelů hereckých rolí se jej zúčastní téměř tisíc dalších účinkujících, tedy šermířů, kaskadérů nebo jezdců na koních. Pro snímek bylo navrženo a ušito kolem dvou set kostýmů.

Nové informace ze života Otce vlasti

Přestože život Karla IV. byl zpracován již několikrát, tvůrci slibují, že se v novince diváci dozvědí nové informace.  „Historici za poslední dobu přišli s velkým množstvím nových informací, především o vztahu mezi ním a jeho otcem Janem Lucemburským. Tento vztah také bude leitmotivem filmu. Matka Karla IV., Eliška Přemyslovna, má ve snímku důležitou, byť trochu mystickou roli,“ říká režisér a scenárista Václav Křístek.

A co Otec vlasti znamená pro jeho představitele Kryštofa Hádka? „Je pro mě jednou z největších postav evropských dějin. Myslím si, že je hodný obdivu. Mluvil pěti jazyky, měl velký dar odhadnout lidské povahy a za jeho politickými úspěchy stála především obratnost při jednání s lidmi. Má role v Hlasu pro římského krále začíná v době, kdy mu bylo kolem dvaceti let, a je primárně o jeho vztahu s otcem Janem Lucemburským na pozadí politických událostí a cestě za titulem římského krále. Tehdy se intrikovalo možná tolik jako dnes.

Hádkovi bude sekundovat Tereza Voříšková, která ztvární jeho manželku  Blanku z Valois, Jana Lucemburského ztvární Stanislav Majer.

O filmu

Je dusné vedro červencového dne 1346. Poblíž města Rhens se scházejí kurfiřti římské říše k volbě nového krále. Jediným kandidátem je markrabě moravský Karel (Kryštof Hádek), který v přestrojení sleduje volbu spolu se svým věrným dvořanem Buškem z Velhartic (Petr Jeništa). Každý z volitelů má důvody, proč Karlovi hlas dát i nedat. Nevyzpytatelným jazýčkem na vahách je Karlův otec – český král Jan Lucemburský (Stanislav Majer), dlouholetý spojenec dosavadního císaře Ludvíka Bavora (Petr Štěpán), proti kterému je volba namířena.
Spletité intriky nejrůznějších zájmových skupin ovlivňují Karlův osud již od narození. Mladý Lucemburk je izolován od své matky Elišky Přemyslovny (Hana Vagnerová), stává se poslušnou loutkou v otcových diplomatických hrách. Postupně však díky zkušenostem vojenským i politickým dozrává ve zdatného oponenta svého otce, ale i nebezpečného soka císaře Ludvíka. Rozehrává svou vlastní politickou hru, jejíž překvapivé rozuzlení mu nakonec otevře cestu k říšskému trůnu.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Česká televize

Mohlo by vás také zajímat