Česká televize dotočila druhou řadu oblíbeného seriálu Případy 1. oddělení
16.8.2015
Kategorie: Film

Česká televize dotočila druhou řadu oblíbeného seriálu Případy 1. oddělení

Osm nových epizod kriminálního seriálu Případy 1. oddělení je dotočeno a míří do střižny. Tým vyšetřovatelů se v druhé sérii opět zaměří na kauzy inspirované skutečnými kriminálními případy. K hrdinům první řady přibude nový vyšetřovatel Dušan Vrána v podání Igora Chmely.

Druhá řada Případů 1. oddělení se ještě důsledněji drží žánru profesní kriminálky. „Kromě samotných případů se chceme soustředit na samotné policisty a na věci, které jim ztěžují a komplikují práci. Většina případů patří k těm, které byly ve své době mediálně známé. Ti, kteří si je pamatují, tak mohou předem znát pachatele, ale téměř jistě se poprvé dozvědí, jak pátrání ve skutečnosti probíhalo. Důraz na detail, silné postavy a pohled do zákulisí policejní práce by i tentokrát měly být hlavní devizou nových osmi epizod,“ komentuje vedoucí projektu Tomáš Feřtek.

Scénárista Jan Malinda prozradil, že v pokračování se chtěli ještě víc přiblížit realitě policejní práce. „Z nových dílů proto vyplyne, že velmi schopní policisté pracují i na obvodních odděleních, a diváci se dočkají i případů, kdy se policisté Prvního oddělení v cestě za objasněním neobejdou bez informací od kolegů z mravnostního, protiextremistického či majetkového oddělení,“ prozradil.

Tým kriminalistů se v nových dílech pustí například do vyšetřování případů vraždy v advokátní kanceláři, rasově motivované vraždy na studentských kolejích, smrti mladého prostituta nebo si vyzkouší, jak těžké je usvědčit vraha, když chybí tělo oběti. „Nové díly nebudou dějově jednodušší. Naopak. Pachatelé budou rafinovanější a odolnější. Někteří se nepřiznají vůbec, přesto je policisté Prvního oddělení usvědčí,“ dodává Jan Malinda.

Tým posílí Igor Chmela

V seriálu dojde i k boji o pozice na oddělení. „Korejse se dotklo, že ho chtěl Kozák nahradit. A tak mu to osolí, na to je on machr,“ poodhaluje kreativní producent Michal Reitler. V týmu tak dojde k různým změnám. K mordpartě známé z první řady se například přidá Dušan Vrána, kterého si zahrál Igor Chmela. „Dušan přichází na První oddělení jako stážista. Je to takový typ člověka, který by se dal nazvat ‚pan Pravidlo‘. Je v tom až chorobně úzkostlivý a díky tomu si u svých kolegů nezíská mnoho respektu,“ říká o své roli Chmela.

Dílčí posuny nastanou i u dalších postav. Zásadnější zvraty čekají na majora Tomáše Kozáka, o němž Ondřej Vetchý říká: „Je to pořád ten samý chlap s nesmírným zanícením pro práci. Posunul se v tom, že kvůli svému smyslu pro spravedlnost udělal chybu, která se bude moc hodit Korejsovi a za kterou zaplatí.“ Diváci se také konečně dozvědí, jak se na První oddělení dostal kriminalista Víťa Sršeň. „Lidé, kteří nemají insiderskou zkušenost se státní správou, pochybovali, že někdo takový může u policie pracovat. I na to jsme při psaní scénáře mysleli,“ dodal Malinda.

 

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Česká televize

Mohlo by vás také zajímat