Muzikál Atlantida: dobrodružná jízda s Mirem Žbirkou
9.8.2015
Kategorie: Divadlo

Muzikál Atlantida: dobrodružná jízda s Mirem Žbirkou

Již 10. září se uskuteční v Divadle Kalich premiéra dobrodružného muzikálu Atlantida, který je složen z hitů slavného slovenského skladatele a zpěváka Mira Žbirky. Nová inscenace vznikla pod režijní taktovkou Jána Ďurovčíka.

Známý režisér a choreograf má na svědomí několik povedených muzikálů jako Osmý světadíl (tvořený pro změnu písněmi slovenské kapely Elán), Robin Hood, Pomáda nebo Horečka sobotní noci. Společně s Jánem Ďurovčíkem se na vzniku samotného libreta Atlantida podílel také slovenský dramatik Peter Pavlac.

Muzikál vypráví napínavý a mystický příběh sedmi mladých lidí, kteří se vydávají hledat bájnou Atlantidu. Ve skutečnosti ale všichni účastníci výpravy doufají zejména v nalezení sebe sama. Během cesty se tak postupně namísto mýtické Atlantidy odhalují nejniternější tajemství každé z postav.

Staré i nové muzikálové tváře

V Atlantidě se představí muzikáloví matadoři, ale také ne úplně známá jména, jimž se Ján Ďurovčík rozhodl nabídnout prostor: „Nejde o uzavřenou skupinu, při obsazování postupujeme jako ve spirále. Nejdříve si na každou roli vybereme jednu jistotu – herce, kterého znám. A k němu do alternace se snažím najít stejně kvalitního představitele, ale zároveň novou tvář, které dáváme šanci,“ komentuje výběr herců autor Atlantidy. Diváci se mohou těšit například na Tomáše Savku, Jana Kříže, Michaelu Doubravovou, Markétu Procházkovou, Romana Tomeše, Alžbětu Bartošovou, Tomáše Löbla či Petra Novotného.

Marie Blahynková

Marie Blahynková

Sám zpěvák Miro Žbirka doposud nemá s muzikálem žádné větší zkušenosti, a tak si také prožije takovou osobní premiéru. Z jeho tvorby se v muzikálu objeví velký výběr napříč celou hudební kariérou, včetně posledního dvojalba, které Žbirka natáčel v londýnských studiích Abbey Road. Obecenstvo se dočká například písní Múr našich lások, Poraď si sám, Balada o polných vtákoch, Mesto spí či titulní Atlantida. Zpívat se bude také slovensky, protože původní text nelze od melodií oddělit a pro výsledný efekt díla je to zásadní, jak vysvětluje Ďurovčík.

Speciální světelné efekty i potápěčský mundůr

Obecenstvo čeká také nevšední vizuální zážitek. Divadlo Kalich totiž kvůli novému muzikálovému aranžmá vybavilo své technické království o další bohatství v podobě nových světel a světelných efektů, dále zajistilo část skutečné potápěčské výbavy a vytvořilo jedinečné dekorace, jež vytváří hravou show s lomem světla či jeho odrazy.

Atlantida, která se sebevědomě propaguje pod přízviskem hitmuzikál, slibuje strhující děj, speciální a originální scénografické řešení i sehraný herecký tým. V muzikálu nebude nouze o spoustu pěveckých pasáží v kombinaci s činohrou, vypilované taneční výkony i tu správnou dějovou zápletku.

Text: Adéla Očenášková
Foto: Richard Kocourek

Mohlo by vás také zajímat