Garderobiér v Divadle Bez zábradlí: pocta divadlu, herectví i lidem ze zákulisí
19.3.2015
Kategorie: Divadlo

Garderobiér v Divadle Bez zábradlí: pocta divadlu, herectví i lidem ze zákulisí

Divadlo Bez zábradlí uvede koncem března premiéru inscenace Garderobiér. V režii Karla Heřmánka se mimo jiné můžete těšit na herecké výkony Josefa Cardy, Barbory Kodetové či Evy Josefíkové.

Jeden z nejslavnějších pohledů do divadelního zákulisí Ronalda Harwooda, autora oscarového Pianisty. To nabízí hra Garderobiér, která je poctou divadlu, herectví a všem anonymním lidem ze zákulisí, bez nichž by divadlo nemohlo být, zároveň i poklonou Shakespearovi. Sám autor byl osobním garderobiérem, a to u sira Donalda Wolfita v Shakespearovské společnosti. Tuto zkušenost později zúročil k napsání hry, díky níž dosáhl v roce 1980 celosvětového uznání. Později vznikl podle jeho scénáře stejnojmenný film s Albertem Finneym a Tomem Courtenayem v hlavních rolích.

Dvou sté dvacáté sedmé představení Krále Leara. Kdysi hvězdný shakespearovský herec a despotický principál kočovné společnosti, který si říká Sir, je u konce s dechem. Na Londýn dopadají bomby nacistické Luftwaffe, ale ani ty Sirovi nezabrání v touze hrát. Celý svůj život zasvětil divadlu. Teď ho ale zrazuje paměť, zdraví. Po boku mu však stojí jeho věrný garderobiér Norman, který nejenže o svého pána oddaně pečuje, ale zároveň mu pomáhá sehrát jeho poslední velkou roli. Shakespearovské drama se prolíná s životní realitou, dramatické situace střídá humor.

Postava garderobiéra je velkou hereckou příležitostí především pro Josefa Cardu, který hraje v Divadle Bez zábradlí ještě v dalších osmi inscenacích. „Nikdy jsem neměl vysněné role, ale po nazkoušení hry Garderobiér, bych byl hodně naštvaný, kdyby mě role Normana minula,“ prozrazuje Josef Carda.

A proč si známý herec svou novou roli tolik vychvaluje? Přesvědčit se můžete sami již 26. března. Na toto datum je totiž připravena premiéra Garderobiéra.

Kromě již zmiňovaných účinkujících se představí i Dana Syslová, Zdeněk Dušek, Karel Heřmánek jr.v alternaci s Martinem Kubačákem. Těšit se můžete i na samotného režiséra a ředitele divadla Karla Heřmánka.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Divadlo Bez zábradlí

Mohlo by vás také zajímat