Lovci a oběti: Martin Kraus v hlavní roli akčního dramatu o dluzích a exekuci
16.3.2015
Kategorie: Film

Lovci a oběti: Martin Kraus v hlavní roli akčního dramatu o dluzích a exekuci

Do kin zanedlouho přijde nový český snímek Lovci a oběti. Scénář, jehož autorem je Milan Sluka, vychází ze skutečných příběhů, které se staly různým postavám během posledních deset let a jsou pro dramatičnost spojeny do jedné dějové linky hlavního hrdiny Jakuba. 

Hlavním tématem jsou dluhy, exekuce a finanční gramotnost. Lovci a oběti by mohli být i návodem, jak se nedostat do tak svízelné situace, jako je zadlužení. Na základě skutečných událostí řeší několik kauz, jedna z nich byla po dlouhých čtyřech letech vyřešena pouhý měsíc před premiérou filmu. Zápletky jsou doplněny jen částečnou filmovou fikcí. Natáčení zřejmě urychlilo ukončení jedné rozpracované policejní akce na severu Čech.

Jakub se nejen svojí vinou, ale i určitou naivitou dostane do finančních problémů. Co máte dělat, když se ocitnete v nekonečné spirále dluhů? Jak se zbavit exekutora, jak vyřešit podraz drsného lichváře s pekelnými úroky, které ze dne na den narůstají? Pod nátlakem téměř neřešitelné finanční situace udělá Jakub jednoho dne krok vedle – krok za hranu zákona. V tu chvíli začíná jeho běh o život. Jakubovy problémy se dotknou i jeho rodičů, kteří s dnešním světem nemají žádnou zkušenost. Jediný, kdo mu v této situaci opravdu může pomoci, je mafián s ostrými lokty a neskutečně dlouhými prsty – jeho „Anděl strážný“ se svými všehoschopnými lidmi. A protože životní zoufalec Jakub je opravdu magnetem na problémy, sáhne si na dno i na poli lásky.

Režie se ujal Marcus BenoisTran a do hlavní role obsadil talentovaného Martina Krause. „Mám dojem, že příběh je velmi nadupaný. Autoři vycházeli z opravdového příběhu, který se stal, tzn., že film nesmrdí hrou na Ameriku, je autentický a tudíž, troufám si říci, věrohodný a uvěřitelný,“ chválí herec, který je zdrojem veselí při natáčení, zároveň však velký profesionál.

Recenze: Lovci a oběti aneb Jak si režisér ulovil příliš velké sousto

 

V dalších rolích uvidíte známé herce, jako je Tomáš Hanák, Karel Heřmánek, Marek Vašut, Jaromír Nosek, Ivan Vyskočil, Veronika Freimanová, Eva Decastelo, Karel Heřmánek ml., Martin Písařík, Josef Wittner a další.

Ve filmu si užijete i romantiku

Přestože se děj točí kolem tématu půjček a dluhů, najdeme v něm i kousek romantiky. „Ve filmu je dějová linka, kdy se Jakub, kterého hraje Martin Kraus (věčný průserář a lamač srdcí žen) zamiluje. Najednou se octneme trochu mimo ten tlak zadlužení a tu agresi všech věřitelů a jsme… dá se říct v romantické náladě,“ prozrazuje režisér.

Zajímavostí je, že některé z akčních scén byly pro autentičnost natáčeny za běžného provozu. Například při přepadení řidiče Mercedesu kabrio na křižovatce v Dolních Počernicích asistovalo dalších pět aut a další falešná kamera, dobře viditelná pro automobily v protisměru, aby náhodou jejich řidiči nezasáhli do děje. Martin Kraus, i když v této scéně nehrál, přijel o tři hodiny dříve, aby natáčení této scény sledoval.

 

 

Snímek není jednoduchý, vede diváka k zamyšlení, a to především v závěru. „Velký prostor pro vlastní úsudek diváků jsme nechali v závěrečné scéně. Jsem přesvědčen, že mnoho diváků ji napoprvé pochopí přesně obráceně a cestou domů se budou mezi sebou dohadovat, jak to vlastně s Jakubem dopadlo. Což byl náš záměr. Ne proto, aby šli diváci hned druhý den do kina znovu a zvedli nám návštěvnost, ale proto, aby se nad filmem zamysleli,“ informuje s úsměvem scénárista.

Film Lovci a oběti vstoupí do kin 26. března 2015.

 

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: webové stránky filmu

Přečtěte si také