Miniseriál Reportérka: poznejte prostředí investigativní novinařiny
29.1.2015
Kategorie: Film

Miniseriál Reportérka: poznejte prostředí investigativní novinařiny

Na obrazovkách České televize se již brzy představí třídílná minisérie Reportérka natočená podle scénáře Josefa Klímy na motivy skutečných událostí. Tento miniseriál z oblasti investigativní žurnalistiky bude k vidění vždy v neděli v hlavním vysílacím čase, a to od 1. února.

Hlavní hrdinku Hedviku, která se touží stát novinářkou, v Reportérce ztvárnila herečka Tereza Voříšková. Hedvika se zúčastní pracovního pohovoru a je následně přijata do redakce časopisu, který po roce 1989 zakládali a kterému vévodí zkušený šéfreportér Vlach, jehož si zahrál Jiří Bartoška, a protřelý šéfredaktor alias Tomáš Töpfer.

Oba novináře váže k časopisu velké pouto a své řemeslo se snaží dělat poctivě a seriózně. Protipólem jim však jsou namyšlení a také velice ambiciózní redaktoři (Václav Jiráček a Jaroslav Plesl), které majitel najal proto, aby pozvedli náklad týdeníku pomocí zbulvarizování časopisu. Také nová elévka Hedvika se snadno sžije s rolí bulvární publicistky a každou kauzu se snaží překroutit, přibarvit a opepřit. Dochází tak k vyostřenému konfliktu mezi zastánci solidní žurnalistiky a přívrženci bulvárního psaní.

Příběhy podle reálných událostí

Josef Klíma, z jehož pera vznikl scénář pro třídílný seriál, využil svých vlastních zkušeností investigativního novináře a při psaní vycházel z reality, díky čemuž celá minisérie nabývá dojmu autenticity. Seriál vlastně vypráví o pracovních zkušenostech i osobních zážitcích, s kterými se ostřílená postava českých médií za svůj život setkala. „Snažil jsem se napsat silné společenské téma, které se klene celým seriálem a zároveň je ilustrováno epizodními kriminálními příběhy. To téma je bulvarizace tisku, respektive boj o jeho profesní záchranu v konfliktu s ekonomickými tlaky,“ charakterizuje zaměření seriálu Klíma.

Novinářské kauzy, které se ve třech dílech odehrají, mají mimo jiné vést diváky k zamyšlení o podobě současné (nejen) české žurnalistiky. Na povrch totiž vyvstává mnoho otázek typu: Je možné zjistit pravdu? A co to vlastně pravda je? Poctivá novinařina, nebo bulvár? Existuje nějaký kompromis?

Minisérie Reportérka plynule vystřídá na ČT1 detektivní příběhy Případ pro exorcistu a v každém díle představí zajímavou a napínavou žurnalistickou kauzu kriminálního typu. Kreativní producentka České televize Marča Arichteva i režisér série Dan Svátek věří, že osudy hrdinů-novinářů budou pokračovat a nezůstane jen u třech dílů.

Text: Adéla Očenášková
Foto zdroj: Česká televize

Mohlo by vás také zajímat