Zkrocený Český lev: nejvíce nominací získalo drama Fair Play
16.1.2015
Kategorie: Film

Zkrocený Český lev: nejvíce nominací získalo drama Fair Play

21. února proběhne v pražském Rudolfinu slavnostní předávání filmových cen Český lev. Nyní jsou již „světu“ známy i letošní nominace, které za Českou filmovou a televizní akademii (ČFTA) vyhlásili vítězové minulého ročníku Jana Plodková a Jiří Lábus. Lvům letos vévodí retro drama Fair Play, Díra u Hanušovic, Tři bratři a Cesta ven.

Podle všeobecného očekávání nejvíce nominací (patnáct) získalo dopingové drama z prostředí komunistického Československa režisérky Andrey Sedláčkové Fair Play, které bylo vysláno dokonce i na americké Oscary, byť tam se do nominací neprobojovalo. Film o mladé a velmi talentované sprinterce Anně (Judit Bárdos), jež se odvážně vzepře užívání dopingu, na sebe strhnul velkou pozornost, už když na jaře vtrhl do českých kin.

Nominovány jsou i prvotní režijní počiny

V těsném závěsu za Fair Play se umístila s třinácti nominacemi tragikomedie Díra u Hanušovic, filmový debut divadelního režiséra Miroslava Krobota. Díky tomuto snímku si pro stříbrnou sošku může přijít například Tatiana Vilhelmová za nejlepší herečku v hlavní roli či Ivan Trojan za nejlepšího herce taktéž v hlavní roli. A když už přišla řeč na prvotní režijní počiny, je třeba také zmínit, že se nezapomnělo ani na snímek Jiřího Mádla s názvem Pojedeme k moři a na krimikomedii Krásno od Ondřeje Sokola. Filmy se sice mohou pochlubit jen třemi nominacemi, i tak je ale skutečnost, že ČFTA věnovala pozornost těmto debutujícím režisérům a dala jim šanci, velmi potěšující.

Shodně deset nominací si potom vysloužily povedená pohádka Tři bratři, na kterou v roce 2014 přišlo do kin nejvíce diváků, a drama Cesta ven vyprávějící o životních peripetiích romské ženy. Neherečka Klaudie Dudová, která před natočením tohoto snímku pracovala jako pokladní a o herecké kariéře nikdy neuvažovala, se tak rázem ocitla v nominacích na Lva. Stejný počet želízek v ohni dále (tři) získaly romantické drama Pohádkář, adaptace Vieweghovské knihy Andělé všedního dne a slovensko-český film na pomezí dramatu a komedie Jak jsme hráli čáru.

 

 

V dokumentární tvorbě mají šanci na získání filmového ocenění snímky K oblakům vzhlížíme, Magický hlas rebelky, Olga, Století Miroslava Zikmunda a Život podle Václava Havla. Ve všech pěti případech se jedná o portréty a s výjimkou dokumentu K oblakům vzhlížíme jde o portréty významných českých osobností.

Akademici ve 22. ročníku těchto ocenění vybírali celkem z 32 hraných a 23 dokumentárních titulů. Kdo si nakonec Lvy odnese domů, se dozvíme už téměř za měsíc. V roli moderátorky celého galavečera se představí Lucie Výborná a diváci budou moci slavnostní večer sledovat v přímém přenosu na ČT1.

Text: Adéla Očenášková
Foto zdroj: Falcon

Mohlo by vás také zajímat