Drama Burácení otřese filmovými plátny již první lednový den
27.12.2014
Kategorie: Film

Drama Burácení otřese filmovými plátny již první lednový den

S novým rokem vstupuje do kin několik českých i zahraničních filmů, které slibují velkou podívanou a které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Jedním takovým filmovým počinem je česko-americké drama oceňovaného režiséra a uměleckého fotografa Adolfa Ziky Burácení v hlavních rolích s Tomášem Hajíčkem a Vicou Kerekes.

Burácení přitahuje pozornost budoucích diváků zejména tím, že se jedná o snímek založený na pravdivé události, která se odehrála v roce 2004 a která završila sérii příběhů, jež autor scénáře sledoval v médiích už řadu let. Původně měl být snímek dokonce koncipován jako dokument, ostatně s tímto filmovým žánrem má autor Adolf Zika bohaté zkušenosti. V minulosti natočil dokumentární filmy například Země česká, domov Tvůj! či Jan Saudek – V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu, které se setkaly s velkým úspěchem.

Děj filmu vypráví o sochaři a zejména zapáleném motorkářovi Adamovi Vernerovi (Tomáš Hajíček), kterému se změní život ve chvíli, kdy v sebeobraně zabije otce své přítelkyně Valerie (Vica Kerekes). I přestože otec Valerie byl zlý tyran a ubližoval své rodině, Adam se zastání nedočká a míří do vězení. V tuto chvíli se celý příběh zamotává ještě více a divák se může těšit na nečekané zápletky.

Kromě dvou výše zmíněných představitelů hlavních rolí se film pyšní dalšími zvučnými hereckými jmény, jakými jsou Oldřich Navrátil, Zuzana Bydžovská, Vladimír Javorský, Martin Stránský nebo Chantal Poullain-Polívková. Vladimír Javorský, který si v Burácení střihl roli právníka, se z nového snímku velice těší: „Scénář je velmi napínavý. Věřím, že film bude lidi bavit.“

 

 

Syrový snímek, který dominuje tématy domácího násilí, sebeobranou před násilníkem a kontrastem čestné povahy s nepoctivostí, bezpochyby rozbouří stojaté vody české kinematografie. A proč stojí za to film vidět podle hlavního hrdiny Tomáše Hajíčka? „Kvůli tomu, aby lidé ochutnali pocit svobody. Aby viděli, že jejich problémy nejsou tak hrozné. A aby si dokázali vážit sami sebe.“

Film, který si odbyl svou premiéru 18. prosince, doputuje do kin přesně 1. ledna 2015.

Text: Adéla Očenášková
Foto zdroj: oficiální web filmu Burácení

Mohlo by vás také zajímat