Rok na vsi v dramatizaci Miroslava Krobota se vrací na pražská divadelní prkna
1.11.2014
Kategorie: Divadlo

Rok na vsi v dramatizaci Miroslava Krobota se vrací na pražská divadelní prkna

Legendární dramatizace románové kroniky bratří Mrštíků Rok na vsi připravil Miroslav Krobot v roce 1993 v Národním divadle, a to zároveň jako její režisér. Po jednadvaceti letech se příběh opět představí pražským divákům.  

Ve čtvrtek 6. listopadu 2014 inscenaci v premiéře uvede Divadlo Na Fidlovačce. Jejího nastudování se chopil režisér Pavel Šimák. „Miroslavu Krobotovi se podařilo vytvořit z jednotlivých střípků příběhů klasického díla výjimečně působivou mozaiku lidských osudů. Drama Rok na vsi se tak může směle řadit k tomu nejlepšímu z evropské divadelní klasiky,“ říká dramaturgyně Adéla Šotolová.

Život Habrůvky je typický pro tehdejší moravskou vesnici, pro její sociální rozvrstvení, názory, těžkosti všedních dnů, stejně jako radosti sváteční pohody. Je to tedy nejen umělecké dílo, ale i přesný dokument, a to jak bohatým záběrem tematickým, tak způsobem podání. Na jevišti se objeví nespočetné množství figur a figurek, typů a charakterů, nazíraných s úctou, láskou, humorem, účastí i odstupem.

Děj samotný výrazně rytmizuje koloběh přírody, která se stává další hrdinkou. Příroda udává řád v Habrůvce, ale i v celém Roku na vsi. Význam přírodního plynutí je zdůrazněný i strukturou kroniky, jež začíná říjnem, kdy se sklízí úroda a končí po žních v září, na sklonku léta. Na pozadí zvyků, svátků a tradic prožívají obyvatelé Habrůvky svoje komické, dojemné i kruté osudy. Když do harmonie přírodního koloběhu vstupují lidské vášně, slabosti a touhy, mění se malá poklidná vesnička na dějiště velkého dramatu lásky, zrady, i naděje na odpuštění.

Výzva pro Romana Zacha

Do hlavních rolí Rybáře a Vrbčeny obsadil Pavel Šimák hostujícího Romana Zacha a „stálici souboru“ Barboru Mošnovou. Nabídku na ztvárnění Rybáře herec dlouho nezvažoval: „Když mi zavolala ředitelka divadla Na Fidlovačce Eliška Balzerová a nabídla roli Rybáře v Roku na vsi, dlouho jsem se nerozmýšlel. Je to krásný text a silný příběh. Navíc v Krobotově inscenaci, kterou připravil v 90. letech v Národním divadle, hrál tuto roli Boris Rössner. Můj pedagog na DAMU, kterého jsem si velice vážil. Inscenaci jsem samozřejmě viděl, byla to vlastně součást studia. Střípky jednotlivých scén mám stále živě v paměti. I proto je to pro mě výzva.“

V dalších rolích se představí Sandra Pogodová, Marie Doležalová, Aneta Krejčíková, Ladislav Županič, Lukáš Rous a v neposlední řadě Denny Ratajský.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Roman Černý

Mohlo by vás také zajímat