Osmy: ČT uvede očekávanou komedii s Ivanem Trojanem v hlavní roli
12.10.2014
Kategorie: Film

Osmy: ČT uvede očekávanou komedii s Ivanem Trojanem v hlavní roli

Podepsal. Za nás za všechny. To je podtitul nového filmu České televize. Snímek Osmy ještě ani nebyl odvysílán a už se o něm mluví jako o komedii roku. Přesvědčit se o tom budete moci již 16. listopadu, kdy je novinka zařazena do vysílání.

Příběh jednoho dne ze života Richarda, až nudně obyčejného socialistického úředníka, kterému se sesype na hlavu hromada katastrof, která z něj nechtěně udělá hrdinu. Děsivé trhání osmiček, prozrazená vdavekchtivá milenka, vyhazov z práce, vytopený byt, v potrubí nalezená pistole, šokující zpráva patnáctiletého syna a na krku agenti StB. Na začátku toho všeho byl totiž v opilosti připojený podpis pod Chartu 77.

Jiří Dvořák

Jiří Dvořák

Film už stačil bodovat na festivalech, třeba na Novoměstském hrnci smíchu, získal nominaci v kategorii hraných filmů na prestižní cenu Prix Europa. Výbornou odezvu má nejen u porotců, ale i u návštěvníků filmových přehlídek. A čím si vysvětluje režisér Jiří Strach to, že normalizační příběh tolik baví? „Možná už jsme si našli za čtvrtstoletí od Sametu k té době nějaký odstup a můžeme se jí smát… Nevím. Na druhou stranu Pelíšky skvěle fungovaly už v devadesátých letech. Není to tedy jen o tom odstupu, asi. Je to o dobrém příběhu. O silných figurách. O humoru a nadhledu. A to všechno jsme ve scénáři měli.“

Andrea Daňková a Gregor Bauer

Andrea Daňková a Gregor Bauer

V novém filmu hrají populární herci jako Ivan Trojan, Zuzana Stivínová, Jiří Dvořák, Simona Babčáková, Zuzana Kajnarová, Andrea Daňková, Tomáš Töpfer, Josef Dvořák, Marek Taclík, Lukáš Hlavica, Miroslav Krobot, Vít Karas a další.

Nový film Osmy odvysílá ČT1 16. listopadu v 20.00 hod.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Pavel Král – ČT

Mohlo by vás také zajímat