bratri1
27.7.2014
Kategorie: Film

Klus, Dyk a Piškula jako Tři bratři. Nová pohádka vstupuje do kin už v srpnu

Nová pohádka Tři bratři poprvé spojila v celovečerním snímku autorskou trojici Svěrák – Uhlíř – Svěrák. Výpravný film s plejádou známých herců a oblíbených melodií křísí z popela žánr klasické pohádky. Premiéru bude mít v polovině srpna.

Tři bratři je pohádkový příběh, který vznikl pod režijním vedením Jana Svěráka. Ten již dlouhou dobu hledal vhodný pohádkový námět, na kterém by mohl spolupracovat se svým otcem. Zdeněk Svěrák je tak na pohádce podepsaný jako autor námětu a scénáře.

Nabídku podílet se na filmu jednoho z nejúspěšnějších českých režisérů posledních let přijali Tomáš Klus, Vojtěch Dyk, Zdeněk Piškula, Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Zuzana Norisová, Ivana Chýlková, Bolek Polívka a mnoho dalších herců.

Zuzana Norisová

Zuzana Norisová

Tři bratři, které ztvárňují Vojtěch Dyk, Tomáš Klus a Zdeněk Piškula, se vydávají do světa na zkušenou. Při svém putování vstupují do slavných pohádek, ve kterých je čeká mnoho nástrah, nečekaných příhod a snad také láska.

Spojení tří známých pohádek

Zdeněk Svěrák dlouho nevěděl, jak pohádky Šípková Růženka, O Dvanácti měsíčkách a Červená karkulka spojit do jednoho příběhu. „Byla to zajímavá práce svázat notoricky známé pohádky do veršů a celé je zazpívat. Člověk si při tom uvědomil, jak jsou ty příběhy nosné. Malým posluchačům a divákům nevadí, že vědí, jak to dopadne. Hudba jako by pohádku ozářila kouzelným svitem. Co bylo při pouhém vyprávění veselé, je ještě veselejší, a co bylo dojemné, je k pláči. Spojit tři pohádky do jednoho filmu byl oříšek. Chtěli jsme, aby k sobě patřily, a tak jsme je svázali čtvrtou, nezpívanou, jako copánek ze čtyř pramenů,“ říká Svěrák.

Finální verze scénáře dala odpověď v podobě tří bratrů, které pošlou rodiče na zkušenou do světa, aby se synové zbavili svých špatných vlastností (zbrklost, nerozhodnost, roztržitost) a mohli převzít rodinné hospodářství. Na svém putování bratři vstoupí do děje tří pohádek, a jejich ženskými protějšky jsou Růženka, Maruška a Karkulka.

Tomáš Klus a Vojtěch Dyk

Tomáš Klus a Vojtěch Dyk

Hlavní ženské postavy ztvárňují Lucie Maria Štouračová (Karkulka), debutující Kateřina Kosová(Růženka) a Sabina Rojková (Maruška).

Pohádková novinka nabízí spoustu dobrodružství, překvapivých situací, ale také laskavého humoru. Děj filmu, včetně známých a oblíbených písniček, které ve filmu zazní, pochází z pera Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

Chcete-li ale prožít pohádkový příběh už nyní, můžete. Tři bratři totiž vyšli i v knižním vydání, a to u nakladatelství Mladé fronty. V knize si můžete prohlédnout až 200 fotografií, dozvíte se, jak vznikal scénář Zdeňka Svěráka v tandemu s hudbou. Jejím hlavním obsahem je samotná realizace scén, které v psané pohádce podnítí fantazii. Nechybí ani oblíbené „veselé historky z natáčení“. Její běžná cena je 299 korun.

Do kin vstoupí Tři bratři 14. srpna 2014.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Biograf Jan Svěrák

Mohlo by vás také zajímat