Letošní ročník Letních shakespearovských slavností se ponese v duchu oslav
11.6.2014
Kategorie: Divadlo

Letošní ročník Letních shakespearovských slavností se ponese v duchu oslav

Letošník rok si s Letními shakespearovskými slavnostmi připomeneme 450 let od narození velkého dramatika Williama Shakespeara. Kromě novinkové inscenace Mnoho povyku pro nic tak oblíbené „shakespearovky“ připravili i hostování londýnského divadlo Globe, která českému publiku představí Hamleta.

Premiéra inscenace Mnoho povyku pro nic proběhne v rámci Letních shakespearovských slavností již 24. června na scéně Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. Zde již také od minulého týdne probíhají zkoušky na plné obrátky. „Jsem rád, že jsme včas stihli dokončit výpravu, kterou pro nás navrhl Jaroslav Milfajt. Od prvního dne zkoušení je tak na Hradě k dispozici kompletní scéna. V následujícím týdnu přijedou kostýmy Sylvy Zimuly Hanákové a než se nadějeme, bude premiéra,“ říká umělecký ředitel Slavností Libor Gross.

Jan Révai, Radúz Mácha a Jiří Menzel při zkoušení Mnoho povyku pro nic

Jan Révai, Radúz Mácha a Jiří Menzel při zkoušení Mnoho povyku pro nic

Mnoho povyku pro nic vzniká v režii Jiřího Menzela. „Pro mě je to prostě letní hříčka, žádný Macbeth, ale letní večerní pohlazení o lásce a o tom, jak k ní a skrze ni i k sobě lidé hledají cestu,“ charakterizuje novinku LSS režisér. Těšit se můžete na herecké obsazení ve složení Václav Jílek, Petra Horváthová, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Lenka Zahradnická, Radúz Mácha, Jan Révai, Pavel Nový a další.

Hamlet v podání souboru divadla Globe

Letos máte i jedinečnou příležitost vidět představení londýnského divadla Globe. To do Čech zavítá díky spolupráci Prague Shakespeare Company a Letních shakespearovských slavností, a připomene tak uplynulých 450 let od Shakespearova narození. Po dva červnové večery budou moc diváci vidět Shakespearova Hamleta v anglickém jazyce.

Hrát se bude opět na dvou scénách, a to v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu, kde kromě zmiňované premiéry a Hamleta souboru divadla Globe mohou diváci vidět inscenace Jak se vám líbí, Dvaja páni z Verony, Zkrocení zlé ženy a v derniéře Richarda III.

Scéna Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí přivítá od 2. července loňskou úspěšnou premiéru Sen noci svatojánské a od 11. srpna komedii Veselé paničky windsorské.

Letní shakespearovské slavnosti se konají od 24. června do 6. září. Vstupenky na pražská představení jsou v prodeji v síti Ticketportal. Představení začínají obvykle ve 20:30 a cena vstupenek je od 290 korun.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Prokop Jančařík, Viktor Kronbauer

Mohlo by vás také zajímat