Novinka Letních shakespearovských slavností: komedie Mnoho povyku pro nic v režii Jiřího Menzela
20.4.2014
Kategorie: Divadlo

Novinka Letních shakespearovských slavností: komedie Mnoho povyku pro nic v režii Jiřího Menzela

Letošní rok je z pohledu příznivců díla Williama Shakespeara rokem jubilejním. Letos uplyne 450 let od narození tohoto výjimečného dramatika. Pořadatelé Slavností věnují Shakespearovi k narozeninám premiéru komedie Mnoho povyku pro nic, kterou připravuje na 24. června režisér Jiří Menzel.

Připomínkou jedinečného výročí bude též hostování londýnského divadla GLOBE, které do Čech zavítá díky spolupráci Prague Shakespeare Company a Letních shakespearovských slavností a které ve dvou večerech 25. a 26. června představí na Pražském hradě inscenaci Hamlet.

Letní shakespearovské slavnosti uvedou Shakespearovu sváteční komedii Mnoho povyku pro nic ve vlastním nastudování poprvé. V režii Jiřího Menzela se divákům představí Václav Jílek, Petra Horváthová, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Lenka Zahradnická, Radúz Mácha, Jan Révai a další. „Mám pro tuhle Shakespearovu komedii – nekomedii zvláštní slabost. Je rozkošně ukecaná a nepředstírá nijakou zvláštní filosofii, kromě té, že se nic nemá brát vážně. A taky nás poučuje, že na této planetě je ze všech božích tvorů člověk tvorem nejlegračnějším,“ dodává Jiří Menzel.

Jiří Menzel není na Slavnostech nováčkem. Režijně je podepsán pod jednou z nejúspěšnějších inscenací v historii „Shakespearovek“, komedií Veselé panička windsorské. Letos bude titul s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou na repertoáru rekordní šestou sezonu.

Těšit se můžete i na loňskou premiéru Sen noci svatojánské režijního tandemu SKUTR, kteří do hlavních rolí vybrali Vandu Hybnerovou a Davida Prachaře. Na programu bude i komediální titul Daniela Špinara Zkrocení zlé ženyJanou Strykovou, Tatianou Vilhelmovou a Vojtěchem Dykem. Podruhé přijede z Bratislavy na Pražský hrad slovensko-česká komedie Dvaja páni z Verony s Lukášem Vaculíkema Zuzanou Norisovou.

Jiří Langmajer naposledy jako Richard III.

V Ostravě bude mít premiéru inscenace Jak se vám líbí, kterou nastuduje s předními ostravskými herci režisér Michal Lang a která zavítá do Prahy na tři červencové večery. Letos naposledy budou mít diváci příležitost zhlédnout inscenaci Richard III. s Jiřím Langmajerem, Klárou Issovou a Simonou Postlerovou.

Klára Issová a Jiří Langmajer v titulu Richard III. / foto: Viktor Kronbauer

Klára Issová a Jiří Langmajer v titulu Richard III. / foto: Viktor Kronbauer

Letní shakespearovské slavnosti se konají od 24. června do 6. září a v Praze proběhnou již tradičně na dvou plenérových scénách. V Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a na Letní scéně Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí.

Vstupenky na pražská představení jsou v prodeji již od pondělí 22. dubna v síti Ticketportal.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Pavel Mára

Mohlo by vás také zajímat