Eva tropí hlouposti je příjemnou retro podívanou v Divadle Na Fidlovačce
10.4.2014
Kategorie: Divadlo

Eva tropí hlouposti je příjemnou retro podívanou v Divadle Na Fidlovačce

Slavný knižní román Eva tropí hlouposti a následně jeho filmová podoba získala divadelní zpracování. Adaptace je k vidění v Divadle Na Fidlovačce, kde v nastudování režiséra Pavla Šimáka v titulní roli exceluje Marie Doležalová.

Příběh o potrhlé dívce, která se k překvapení všech zamiluje, ožívá v Divadle Na Fidlovačce. Málokdo možná ví, že právě titul Eva tropí hlouposti slavil úspěch už v časopisecké podobě. Vynikající česká autorka a zároveň zakladatelka žánru crazy komedie Fan Vavřincová jej publikovala v pouhých 19 letech. Tento stěžejní text však vznikl ještě o dva roky dříve. Román tak patří mezi její nejznámější díla. Jistě také proto, že mu dal o dva roky později, konkrétně v roce 1939, nesmrtelnou filmovou podobu režisér Martin Frič.

Nicméně nyní má úspěšný titul i podobu divadelní. Jeho nastudování se chopil umělecký šéf Fidlovačky Pavel Šimák, který na tamější scéně již režíroval taková představení, jako je Dům čtyř letor či muzikály Nevěsta a Hvězdy na vrbě. Do hlavní role Evy Šimák obsadil talentovanou herečku Marii Doležalovou.

Věrná kopie Nataši Gollové

Mladou herečku známe především jako nesmělou melancholickou slečnu. Ty totiž většinou ztvárňuje jak v divadelních inscenacích, tak v televizi. A právě v crazy komedii, která působí roztomile a elegantně, stejně jako doba 30. let minulého století, za níž se příběh odehrává, může herečka předvést i svou komediální stránku. Ta jí jde výborně a diváci tak na jejím ztvárnění titulní role Evy můžou usoudit, že je věrnou kopií filmové představitelky, legendární herečky Nataši Gollové.

Eva tropí hlouposti je příjemnou retro podívanou v Divadle Na Fidlovačce

Nicméně na to, že má být Eva hlavní postavou představení, přišlo mi, že jí chvíli zastínila postava Elišky. Tu výborně ztvárňuje Aneta Krejčíková, která hraje přirozeně, má sympatický projev a k překvapení se představila i jako zdatná zpěvačka, neboť představení nabízí i několik písniček.

Omlazení souboru scéně prospělo

Z této inscenace je patrné, že nové tváře a zároveň omlazení souboru Fidlovačce prospělo. Přesto je skvěle doplňují Ludmila Molínová, Lukáš a Daniel Rousovi, kteří na této scéně hrají již řadu let. Stejně jako Denny Ratajský, který zde vystupuje v hlavní mužské roli Michala. Zvlášť pobaví, když si hraje na italského hraběte a jeho italský přízvuk je vskutku roztomilý.

Eva tropí hlouposti je příjemnou retro podívanou v Divadle Na Fidlovačce

Dobovou atmosféru let třicátých potrhují jak vydařené kostýmy a scéna, tak i úctyhodná fyzická podoba hlavních postav. Ty totiž představitele filmového zpracování Natašu Gollovou a Oldřicha Nového nezapřou, což jsme se mohli přesvědčit již před uvedením samotným, a to z promo fotografií, které k inscenaci vznikly.

Chcete-li se jít podívat na příjemnou a zábavnou divadelní komedii a zároveň se pomyslně přenést do doby 30. let, určitě si nenechte inscenaci Eva tropí hlouposti ujít, zajisté budete spokojeni stejně jako my.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Divadlo Na Fidlovačce

Mohlo by vás také zajímat