Nová tvář PraKultury: herec a hudebník Pavel Batěk
2.4.2014
Kategorie: Film

Nová tvář PraKultury: herec a hudebník Pavel Batěk

Novou tváří společenského internetového Magazínu PraKultura je herec a hudebník Pavel Batěk. Znát ho můžete především ze seriálu Ordinace v růžové zahradě jako lékaře Lukáše Beneše. V současné době vystupuje se svou kapelou The End of Colours (The Doors revival) a projektem Salome (písně Karla Kryla). A více jak deset let účinkuje v Divadle na Vinohradech.

Pavel Batěk se narodil 3. ledna 1975 v Plzni. Vyniká především v herectví a zpěvu, kterým se profesně věnuje. Nejprve vystudoval elektrotechnickou průmyslovou střední školu a živil se jako prodavač, zaměstnanec pneuservisu, dispečer dopravy nebo úředník, než byl v roce 2000 přijat na katedru činoherního herectví na pražské DAMU, čímž si splnil svůj sen.

Divadelní dráhu započal v neprofesionálních souborech. Jednou z jeho prvních jevištních rolí byla postava Ivana Ivanoviče z Charmsovy hry Jelizaveta Bam. Za svůj největší divadelní úspěch může považovat hostování na scéně prestižního Divadla na Vinohradech, ve kterém po absolvování DAMU získal angažmá. Debutoval rolí Maxe v Hubačově dramatu Král Krysa.

 

Nová tvář PraKultury: herec a hudebník Pavel Batěk

 

Na vinohradských prknech vystupuje především jako herec činoherní, jak dokazuje v rolích z představení klasického i moderního repertoáru, ke kterým patří například Petr z inscenace Les, Taktik z Nesnesitelných svateb či Véna z Kočky na kolejích. Ale zahrál si také v muzikálu, což dokládá například postava Malcoma Mac Gregora z muzikálového hitu Donaha!, nebo role hraběte de Guiche z muzikálu Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! a Jak udělat kariéru snadno a rychle, kde představoval rozmazleného ,,mamánka“ Buda Frumpa. Všechny tři hry měly již derniéru.

Mimo domovskou scénu si zahrál s bratrem Petrem Baťkem v Mrożkově Striptýzu (Studio Damúza v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí), s bývalým spolužákem Janem Holíkem v komorním dramatu Daniela MacIvora To i ono, v Ungeltu ve hře Carlose Be (Origami), Patrik Hartl ho obsadil do role jakéhosi průvodce dějem a zároveň čtyř vedlejších postav v Johnsonově Absolventovi (Studio Dva).

 

Nová tvář PraKultury: herec a hudebník Pavel Batěk

 

V současné době se na něj můžeme těšit v seriálu První republika. Dále se také objevil v epizodních rolích v seriálech Horákovi, Redakce, Letiště, Světla pasáže, Obchoďák nebo Ulice. Větší role měl například v Kriminálce Anděl, v televizním filmu Swingtime, Kulka pro Heydricha (České století) nebo ve slovenské inscenaci Ľubi neľubi. Do povědomí televizních diváků se dostal především díky roli MUDr. Lukáše Beneše, kterého ztvárnil v druhé řadě oblíbené Ordinace v Růžové zahradě. Jeho zatím největší hereckou příležitostí je hlavní role ve filmu Zejtra napořád, který bude mít premiéru v září 2014.

V roce 1995 založili se svým bratrem Petrem Baťkem hudební skupinu The End of Colours, kterou můžete znát také pod názvem The Doors revival. Zbytek kapely představuje Míra Šebek, Tomáš Alferi, Michal Vejskal a Mára Guldan. V minulém roce o nich vznikl dokumentární film Sedmnáct barev ticha.

Pavel Batěk získal i několik nominací na prestižní ocenění. Za roli Pavla v adaptaci Hovory o štěstí mezi čtyřma očima byl nominován za nejlepší herecký výkon Ceny Reflexu, o několik let později za ztvárnění titulní úlohy v dramatu Vojcek si vysloužil nominaci na činoherní Cenu Thálie.

S Magazínem PraKultura spolupracuje od prosince 2013.

 

Text: Nikola Soprová
Foto: Michaela Wenigerová

Přečtěte si také