Rent: muzikálový skvost na prknech Divadla Kalich
31.3.2014
Kategorie: Divadlo

Rent: muzikálový skvost na prknech Divadla Kalich

Divadlo Kalich uvedlo v polovině března premiéru muzikálového titulu Rent. V nastudování amerického režiséra Stevena Josephsona vznikla vytříbená podívaná, plná energie a emocí, kterou podtrhují rockově laděné písně.

Jeden z nejúspěšnějších broadwayských muzikálů zavítal konečně do Prahy. Rent, který slavil úspěchy už i u sousedů na Slovensku, se divákům poprvé představil v rámci letního workshopu Divadla Na Prádle. Novější zpracování v Divadle Kalich mu sluší mnohem více. Je propracovanější, má lepší obsazení a divadlo navíc disponuje lepší technikou, což se ukázalo na lepším ozvučení. Titul z pera Jonathana Larsona tak dostal podobu, kterou si rozhodně zaslouží, ať už pro to, že posbíral několik ocenění, včetně Pulitzerovou ceny.

Divákům Kalichu se emocemi nabitý Rent, jehož režie se ujal Steve Josephson, představil v původním znění. To je u našich muzikálů hodně netradiční. A určitě to byl krok vydařený, protože v originálu zněl muzikál vskutku profesionálně a jeho kvalita by se dala srovnat i se slavnou filmovou verzí.

Pro diváky, co zrovna nevládnou výbornou angličtinou, byly připraveny titulky. Škoda jen, že chvílemi byly hodně špatně vidět. Ale pro ty, co alespoň viděli verzi Na Prádle nebo film, určitě neměli problém „být v obraze“ příběhu.

Místo tváří z bulváru mladí talenti

Velkým plusem muzikálové inscenace je výběr protagonistů postav, a to jak hlavních, tak vedlejších. U většiny muzikálů české produkce jsme zvyklí, že členové company jsou lepší než představitelé velkých rolí, což u Rentu rozhodně neplatí. Hlavní role byly vybrány s veškerou pečlivostí a potlesk tvůrcům za to, že nestavěli na tom, že aktér musí být na prvním místě pomyslné hitparády největších českých celebrit. Marka ztvárňuje čerstvý absolvent DAMU Tomáš Vaněk, kterého někteří můžete znát z muzikálu Já, Francois Villon, kde však moc příležitosti se ukázat nedostal. Zato v Rentu může směle ukázat svůj talent.

Tomáš Vaněk, Roman Tomeš, Markéta Procházková a Zbyněk Fric

Tomáš Vaněk, Roman Tomeš, Markéta Procházková a Zbyněk Fric

Skvěle ho doplňuje Roman Tomeš, známý právě z Divadla Kalich, kde ztvárňuje hned několik větších rolí tamějších muzikálových příběhů. Tomeš se může chlubit krásnou barvou hlasu a obdivuhodným rozsahem. Jeho pojetí písně One Song Glory nenechá nikoho chladným. Navíc z něj číší charisma, které tak dá jeho zamilované postavě jistý „šmrnc“. Výborně mu sekunduje kolegyně a muzikálová partnerka Markéta Procházková, kterou je radost poslouchat a její přirozený herecký výkon stejně jako její sólo Out Tonight patří k těm nejlepším v představení.

Pochvalu si zaslouží i Barbara Chybová, jejíž postava potrhlé Maureen je plná elánu a energii má na rozdávání. Svým výrazným vystupováním si dokáže „vynutit“ pozornost, přesto její vystoupení není nikterak přehnané.

Barbara Chybová v roli potrhlé Maureen

Barbara Chybová v roli potrhlé Maureen

Největší ovace si však u obecenstva odnesl Laco Hudec, a to už ve chvíli, co se na jeviště protančil coby Angel v kostýmu Santy. Jeho pojetí homosexuála je obdivuhodné a chození i tančení na vysokých podpatcích má herec evidentně „v malíku. Nutno podotknout, že Hudec je zároveň tvůrcem kostýmů pro muzikál, které se mu rovněž povedly.

Kontakt s diváky

Každopádně snad na všech účinkujících bylo vidět, že si hraní v Rentu užívají naplno, což samozřejmě přidá na kvalitě představení. Protagonisté navíc chodí mezi přítomnými diváky a zároveň se na ně při představení obrací a směle s nimi navazují oční kontakt.

Velká láska, ale také drogy, nemoc, homosexualita, problémy s placením nájmu, to je příběh Rentu, který hned na začátku diváky vtáhne do děje a ani na minutu tříhodinového muzikálu jim nedovolí se nudit.

Laco Hudec se Zbyňkem Fricem při jedné z nejdojemnějších scén

Laco Hudec se Zbyňkem Fricem při jedné z nejdojemnějších scén

Další chystané reprízy se již budou uvádět v češtině. Překlad připravil Milan Malinovský. Doufejme, že to titulu neubere na kvalitě, protože přeci jen originální znění má něco do sebe. Ochutnávku české verze jsme mohli okusit na „děkovačce“, kde byla představena píseň Čas měř jen láskou. Poprvé se na Rent v českém znění můžete přijít podívat již 19. dubna.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Divadlo Kalich

Mohlo by vás také zajímat