10. výročí oslaví hudební festival Majáles v Letňanech
3.3.2014
Kategorie: Hudba

10. výročí oslaví hudební festival Majáles v Letňanech

Po pěti letech, kdy vyvrcholení oslav oblíbeného Majálesu hostila Stromovka, se hudební festival Majáles přesouvá do Letňan. Program, který bude opět složený z toho nejlepšího, co naše hudební scéna nabízí, se představí na sedmi venkovních a třech krytých scénách v pavilonech letňanského výstaviště.

Důvodů je několik a jejich společným jmenovatelem je pohodlí návštěvníků. „V Letňanech budeme na ploše třikrát větší než ve Stromovce. To nám umožní velkorysou a pohodlnou práci s prostorem a s pódii. Například jen studentské město bude letos zabírat plochu, která loni odpovídala velikosti celkového areálu Stromovky,“ uvádí tiskový mluvčí Majálesu Štěpán Neubauer.

Majáles nabídne program hned na 7 venkovních a 3 krytých scénách v pavilonech letňanského výstaviště. Právě kryté haly poskytnou útočiště návštěvníkům až do ranních hodin.

Zásadní výhodou nového umístění je výrazně lepší dostupnost městské hromadné dopravy. „Areál je přímo na konečné metra C, metrem je to 18 minut z Václavského náměstí. Jakmile vystoupíte, jste rovnou u areálu, tzn. téměř půlhodinová procházka Stromovkou k místu konání odpadá,“ uvádí Neubauer. Organizátoři slibují dostatečné posílení spojů jak před akcí, tak hlavně po jejím skončení.

Headlinery budou Tomáš Klus, Chinaski a Horkýže Slíže

V podvečer 3. března oznámil Jan Kraus ve speciální show zbývající hlavní taháky letošního ročníku. Jsou jimi Tomáš Klus, Chinaski, Horkýže Slíže, Divokej Bill, Mandrage, MIG 21, Vypsaná Fixa, Wohnout, UDG a metaloví Dymytry.

Pořadatelé také kromě oznámených anglických THE FEUD potvrdili druhou zahraniční návštěvu – holandské KENSINGTON. „Letošní program nabízí jednak vše dobré z loňských ročníků, přináší ale také zlepšení v nemainstreamových žánrech. Dvě pódia zůstanou vyhrazena pouze studentským kapelám, kterých se opět představí minimálně patnáct,” uvádí dramaturg Michal Šamánek.

Organizace v plném proudu

Organizace je v plném proudu, na jednotlivých univerzitách probíhají královské kandidátské večírky, z nichž vyjdou reprezentanti na finální souboj o titul krále Majáles. V březnu zahájí soutěž studentských kapel Gambrinus Excelent Talents, jejíž vítězové si zahrají v hlavním dni oslav v Letňanech. Na úterý 25. března připravují organizátoři v pražském klubu Zephyr ukázkové nasazení čipových náramků spolu s tiskovou konferencí.

Pražský Majáles se uskuteční 30. dubna 2014 na Výstavišti v Letňanech.

O festivalech Majáles

Majálesy v Praze, Brně a Hradci Králové pořádá 11. rokem Studentská organizace StudentZone. Jde o akce s největší studentskou organizační základnou v ČR. Myšlenka „celoměstského“ Majálesu je založena na spolupráci studentů napříč všemi vysokými a středními školami.

Výsledkem jejich práce je organizace jak akcí širšího programu oslav v Majálesovém měsíci studentů (tj. stavba májky, kandidátské večírky králů Majáles, celková kampaň králů a miss, pestré doprovodné akce), tak hlavního dne oslav (majálesový průvod, velké studentské zóny na Majáles OpenAiru, koncerty studentských kapel, volba krále, prince a miss Majálesu).

Studenti tvoří jasnou majoritu také mezi návštěvníky akcí, přestože je akce zcela otevřena veřejnosti. Proto má festival opravdový duch mládí a svůj nenapodobitelný genius loci.

www.majales.cz


Text: Michaela Rochovanská

Přečtěte si také