Okvětní lístky prospívají našemu zdraví. Zbaví nás deprese a pomůžou vrátit ztracené sebevědomí
27.2.2014
Kategorie: Lifestyle & Gastro

Okvětní lístky prospívají našemu zdraví. Zbaví nás deprese a pomůžou vrátit ztracené sebevědomí

Pobyt v přírodě a na čerstvém vzduchu mezi květinami osvěží a dodá energii i dobrou náladu. Uklidňující prostředí, uvolňující vůně a síla přírody je to, co na nás tak blahodárně působí. Květiny a stromy mají na naše zdraví příznivý vliv.

Nejrůznější krémy a hojící mastičky vyráběné z květin zná asi každý. Věděli jste ale, že léčit mohou i samotné květy rostlin nebo stromů, respektive jejich okvětní lístky? Stačí je jen utrhnout v ten pravý čas a zpracovat v souladu s přírodou. Seznamte se s postupem výroby a několika základními květinami i jejich vlivem na náš organismus.

Řepík lékařský, čekanka obecná, klematis, hořec, netýkavka, zimolez nebo sporýš je jen několik málo z nich. Celkem totiž existuje 38 květů, z nichž lze správným zpracováním získat vonné esence, které pak našemu tělu dodají harmonii a psychické i fyzické zdraví.

Postup výroby květových esencí

Byl to v minulém století doktor Edward Bach, který v rostlinách a květech objevil energii a popsal 38 květů s přesnými účinky na lidský organismus. A na ty se nyní zaměříme! Esence jsou totiž vyráběny z volně rostoucích planých květů, které se vždy sbírají v plném květu. Následně se nechá květ vyluhovat na slunci ve skleněné nádobě s čirou vodou. Tato fáze trvá zhruba 3 – 4 hodiny, po té se z nádoby květy vyjmou a přefiltrovaná tekutina se ještě konzervuje bio koňakem. Ano, vše je 100% bio a 100% přírodní – květy i konzervační látka, v tomto případě koňak v bio kvalitě. To je kompletní postup zpracování květů kvetoucích v pozdním jaru a v létě.

Květové esence je ale možné získat ve stejné kvalitě i z květů kvetoucích v brzkém jaru, i přes to, že na ně nepůsobil dostatek slunce. Postup je naprosto jednoduchý, sebrané květy se v pramenité vodě zvolna povaří zhruba 30 minut. Pak se květy seberou a po vychlazení se tekutina filtruje, a následně je opět konzervována bio koňakem. Prosté, jednoduché a ryze přírodní – od sběru až po zpracování.

Jaký květ na jaké problémy

Ačkoli se řada lidí může obávat, že špatně zvolí květovou esenci, je tento strach téměř nepodstatný. Květové esence fungují na principu doplnění chybějícího, vyrovnání tlaků a nalezení rovnováhy a harmonie (např. Bio-Bachovky). Mohou tedy jen doplnit, nikdy člověku neuberou či ho nerozhodí nebo neznejistí.

Není ale v žádném případě na škodu vědět, která květina jak a v které oblasti pomůže. Přinášíme proto malý přehled.

Řepík lékařský – přetvářka
Topol osika – strach
Buk lesní – kritika
Rožec – pochybovačnost
Slíva třešňová – nevládnutí se
Čekanka – manipulace

Bílá lesní réva – zasněnost
Hořec – neúspěch
Vřes – upovídanost
Oliva – únava
Červený kaštan – strach o druhé
Sporýš – přehnaná ambicióznost

Tyto esence pak pomáhají bojovat s nejrůznějšími psychickými potížemi, a protože problém je třeba řešit od jeho podstaty – zevnitř, je přesně takové i jejich užívání. Jednoduše je jen kápneme do nápoje a vypijeme. Obavu nemusí mít ani řidiči, protože minimální množství alkoholu ihned vyprchá, zvláště pak v teplém nápoji.

V čem květové esence pomohou

Základem správného efektu esencí je zamyšlení se sami nad sebou, nad našimi obavami, strachy, i nad tím, co nás v nejbližší době čeká. Obecně lze říct, že pomohou téměř s jakýmkoli problém, obavou nebo strachem, depresí, vyčerpáním nebo i s nízkou sebedůvěrou a při problémech s koncentrací.

Vedle užití esencí můžete svoje obavy zvládnout i díky bio vůním, které rovněž pochází z květů. Například vůně odvahy vám dodá jistotu a sebedůvěru. Vůně souladu vás zase harmonizuje a dopřejete si díky ní vnitřní klid. Neměly by vám tedy chybět v kabelce hlavně při zátěžových situacích.

Text: Michaela Rochovanská