Jeviště Kalichu se promění v disco parket. Divadlo chystá muzikálový hit Horečka sobotní noci
25.2.2014
Kategorie: Divadlo

Jeviště Kalichu se promění v disco parket. Divadlo chystá muzikálový hit Horečka sobotní noci

Na konci 70. let se proměnil svět v jeden velký taneční parket, o dvacet let později se stal divadelní senzací. Taková je stručná historie muzikálového fenoménu s názvem Horečka sobotní noci. Letos, tedy 15 let od premiéry na newyorské Broadwayi, se legendární americký muzikál se slavnými písněmi skupiny Bee Gees konečně dostane do Prahy.

Od 30. září 2014 ho bude mít na programu Divadlo Kalich. „Jsme první, kdo ve střední a východní Evropě tento muzikál nastuduje. Věděl jsem, že o práva k Horečce můžeme zažádat až ve chvíli, kdy si budeme stoprocentně jistí, že na ni u nás najdeme dost prvotřídních muzikálových herců. V posledních letech na jevišti Divadla Kalich taková herecká generace vyrostla, nazrál tedy čas i na tak náročný titul,“ říká producent, majitel Kalichu Michal Kocourek.

Jeviště Kalichu se promění v disco parket. Divadlo chystá muzikálový hit Horečka sobotní noci

Kocourek na přípravě české Horečky sobotní noci spojí síly s mezinárodně respektovaným režisérem a choreografem Jánem Ďurovčíkem. Společně přivedli na repertoár Kalichu už muzikály Robin Hood, Osmý světadíl a Pomáda, jež si vedle diváckého zájmu vysloužily i respekt odborné kritiky.

V náročných konkurzech zatím obstál pouze Jan Kříž

Konkurzy odstartovaly 11. února 2014, závěrečná kola proběhnou 17. a 18. března 2014. „Horečka sobotní noci uchvátila publikum strhujícími choreografiemi a precizními tanečními i pěveckými výkony. Praha v tomto nemůže být výjimkou,“ naznačuje Kocourek, jak vysoké nároky budou na uchazeče o role i místa v company na konkurzech kladeny.

Jan Kříž na náročném konkurzu

Jan Kříž na náročném konkurzu

Z prvního kola konkurzů vzešel zatím jediný jistý vítěz: hlavní roli Tonyho Manery si zahraje Jan Kříž, nositel Ceny Thálie za výkon v jiné „travoltovské roli“ – v Dannym Zukovi z Pomády, uvedené rovněž v Divadle Kalich. „Rád bych Tonymu nezůstal nic dlužen. Což nebude jednoduché, protože i ve srovnání s Pomádou je Horečka po taneční stránce opravdu velká síla. Tony má být „král diskotéky“, tancování je tam hodně a mělo by být stylově čisté. Čeká mě tedy skutečně hodně práce na tanečním sále, na kterou se ale moc těším. Asi zase začnu pořádně běhat, ať naberu před zkoušením kondici,“ srovnává Kříž.

Původní filmová Horečka sobotní noci se stala fenoménem hned po své premiéře v roce 1977, podařilo se jí odstartovat módu hudebních snímků pozdějších let. Díky jejímu obrovskému komerčnímu úspěchu se disco stalo novým životním stylem na obou březích Atlantiku a představitel hlavní role John Travolta hereckou hvězdou první velikosti.

Příběh muzikálu Horečka sobotní noci

Příběh známý z filmu byl na divadle samozřejmě zachován, v představení se ale diváci mohou těšit na daleko více hudby Bee Gees. Hlavním hrdinou je mladík Tony Manero, jehož všednodenní existence se smrskává na malé železářství, kde pracuje, a chvíle strávené doma s matkou a otcem, pro které je spíš černou ovcí rodiny. Ovšem jeho život nabírá úplně jiný spád každou sobotu večer, kdy se stává králem tanečního parketu v disco klubu 2001 Odyssey. Na několik hodin jsou pryč nuda, mizerné vyhlídky na budoucnost nebo otravné povinnosti. Tady za sebou nechává všechny trable, tady se schází s kamarády, tady také potká okouzlující dívku Stephanie, s níž se rozhodne vyhrát soutěž v tanci. Jenže reálný život se bohužel neodehrává pod blikajícími barevnými světly a Tony se musí rozhodnout, jak s ním vlastně naloží. Přichází na to, že člověk by měl vždycky sebrat sílu stát se takovým, jakým opravdu chce být…

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Divadlo Kalich

Mohlo by vás také zajímat