eva-tropi
19.2.2014
Kategorie: Divadlo

Divadlo Na Fidlovačce uvede crazy komedii Eva tropí hlouposti

Příběh o rozjívené dívce, která se k překvapení všech zamiluje, představí Divadlo Na Fidlovačce jako svou v pořadí třetí premiéru šestnácté divadelní sezony. Román Fan Vavřincové Eva tropí hlouposti pro divadlo upravili dramaturg Petr Vydra a režisér Pavel Šimák. Do hlavních rolí obsadili Marii Doležalovou, Dennyho Ratajského a Ludmilu Molínovou.

Titul slavil úspěch už v časopisecké podobě. Vynikající česká autorka, zakladatelka žánru crazy komedie Fan Vavřincová jej publikovala v pouhých 19 letech.

V roce 1939 dal románu nesmrtelnou filmovou podobu režisér Martin Frič. Do hlavních rolí obsadil tehdy málo známou Natašu Gollovou, Oldřicha Nového a Zdeňku Baldovou. Pro Gollovou znamenalo účinkování ve filmu nastartování její herecké kariéry.

Na Fidlovačce se dramatizace ujali Pavel Šimák a Petr Vydra, kteří vycházejí z původního textu románu. V divadelní inscenaci se tak některé postavy známé z filmu vůbec neobjeví.

Připomeňte si půvabný film

Inscenátoři ale připomenout tento půvabný film chtějí. „Vedle samotného ztvárnění příběhu předlohy se nám na filmu Eva tropí hlouposti líbí to, co na filmových komediích té doby vůbec – jak se ti lidé k sobě chovají. Vědomí důležitosti etikety, společenských norem, galantnosti, džentlmenství si ve filmu Eva tropí hlouposti nijak nepřekáží s komediálností. Salónní způsoby naopak dotvářejí půvab a styl filmových komedií třicátých a čtyřicátých let minulého století. Když si v příběhu mladí lidé vykají a chovají se způsobně, tak na pozadí toho tím komičtěji vynikne, říká Vydra.“

Prostřednictvím inscenace se pomyslně vrací na prkna Divadla Na Fidlovačce jeden z největších českých herců – Oldřich Nový. Ten zde kraloval nejen na jevišti, ale také jako jeho dlouholetý ředitel.

Po premiéře proběhne autogramiáda knihy s názvem Největší tajemství Oldřicha Nového, kterou vydalo v prosinci minulého roku nakladatelství Bondy. Publikaci bude podepisovat autorka publikace, známá spisovatelka Blanka Kovaříková.

V nové inscenaci Eva tropí hlouposti se představí Marie Doležalová, Denny Ratajský, Aneta Krejčíková, Ludmila Molínová, Martina Randová, Pavel Nečas, Zdeněk Maryška, Daniel Rous, David Hák, Lukáš Rous.

Premiéra je naplánována na 27. února 2014 v Divadle na Fidlovačce.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Roman Černý

Mohlo by vás také zajímat