RENT: kultovní broadwayský muzikál uvede Divadlo Kalich
10.2.2014
Kategorie: Divadlo

RENT: kultovní broadwayský muzikál uvede Divadlo Kalich

Od poloviny března se Kalich stane stálou scénou muzikálu Rent. V režii Steva Josephsona se první reprízy zkušebně odehrály formou workshopu během krátkého letního hostování v Divadle Na Prádle. Tam české nastudování získalo prvotní respekt u kritiky i obec nadšených fanoušků.

Na prkna Divadla Kalich vstoupí Rent v plně profesionální podobě, s obměněným česko-americkým hereckým souborem. Muzikál bude prozatím i nadále uváděn s originálními texty v anglickém jazyce a s českými titulky. Herce bude přímo na jevišti doprovázet živá kapela, což je u muzikálu vždy příjemným zpestřením.

Americký přelomový muzikál autora Jonathana Larsona přepsal dějiny tohoto žánru. Pro svou hudební kvalitu i sílu výpovědi je často srovnáván s nejslavnějšími tituly newyorské Broadwaye. Kritika ho dokonce označila za „nejlepší původní muzikál od roku 1950.

Příběh slavné Bohémy

Autentickým jazykem a moderní rockovou hudbou volně vypráví příběh slavné Pucciniho Bohémy. Její děj přenesl do umělecké čtvrti současného New Yorku, kde žije parta přátel, snažících se nepromarnit své životy, které mají jen v dočasném pronájmu.

Roman Tomeš a Tomáš Vaněk

Roman Tomeš a Tomáš Vaněk

Na Broadway Rent vstoupil v roce 1996 po nadšených ohlasech z off-broadwayské scény a po ocenění Pulitzerovou cenou za drama. Tak oslnivý nástup newyorská Broadway nezažila od Fantoma opery. O dva roky později měl premiéru v londýnském West Endu, od té doby jsou uváděny národní produkce v nejrůznějších zemích světa.

Nyní se na něj můžeme těšit i my. Muzikál, jenž se stal oslavou života a lásky – lásky, která přesahuje limity rasy, náboženství, sexuální orientace i smrti, bude mít premiéru v Divadle Kalich 15. března, jeho producentkou je Mirjam Landa. „Od momentu, kdy jsem se rozhodla, že Rent chci určitě dělat, nastala spousta otázek. Otázka divadla byla pro mě coby producenta jedna z nejdůležitějších. Chtěla jsem Rent hrát v Divadle Kalich. Zdálo se mi od začátku ideální,“ prozrazuje Mirjam Landa.

Ta také prozradila, že režisér Steve Josephson chtěl začít zkoušet co nejdříve, ale v Kalichu měli volné termíny až na březen 2014. „Cítila jsem, že je ten správný čas Rent rozjet, ale nebylo divadlo. Dohodli jsme se se Stevem, že zprvu pronajmeme menší Divadlo Na prádle v pár letních termínech a budeme Rent hrát jako workshop. To znamená, že režie není úplně dokončena, ale vyvíjí se podle pocitů režiséra i diváků. Představení byla vyprodána a neuvěřitelně úspěšná!“

V hlavních rolích se představí Michaela Doubravová, Markéta Procházková, Tomáš Vaněk, Jay DeYonker, Roman Tomeš a Michael Kluch.

Divadlo Kalich uvede pouze omezený počet repríz: 15. a 16. března, 19. a 20. dubna 2014, proto neváhejte s koupí vstupenek. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 199 až 699 korun.

Obsazení muzikálu RENT

Mark Cohen – Tomáš Vaněk, Jay DeYonker
Roger David – Roman Tomeš, Michael Kluch
Mimi Marquez – Markéta Procházková, Michaela Doubravová
Tom Collins – Zbyněk Fric, Oldřich Smysl, Martin Šemík
Angel – Lukáš Pečenka, Laco Hudec, Oldřich Anton Vojta
Maureen Johnson – Barbara Chybová, Kateřina Nováková
Joanne Jefferson – Lucie Bakešová, Vendula Příhodová
Benjamin Coffin III – Milan Malinovsky, Josef Guruncz
Company – Veronika Bošjaková, Kateřina Herčíková, Lukáš Jedlička, Jamie King, Karel Korsa, Filip Kotek, Jiří Kůdela, Petr Ryšavý, Bára Smejkalová, Nikoleta Spalasová, Lindsay Taylor, Hedvika Tůmová, Milan Zítka

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Divadlo Kalich

Mohlo by vás také zajímat