Vejška: volné pokračování Gymplu nabídne větší drama a více emocí
19.1.2014
Kategorie: Film

Vejška: volné pokračování Gymplu nabídne větší drama a více emocí

Film Vejška je volně navazuje na divácký hit Gympl, který v kinech vidělo více než půl milionu diváků. Kultovní Gympl se stal dokonce legálně nejvíce stahovaným filmem roku 2007, ve kterém měl premiéru.

Díky velkému diváckému ohlasu a obecně příznivému přijetí Gymplu se tvůrci sami začali zajímat o to, co by se po skončení gymplu mohlo s jejich hrdiny dít. Opět se tedy setkáme s postavou Kocourka, kterého hraje Tomáš Vorel jr., a Kolmana, jehož ztvárňuje Jiří Mádl.

Vejška: volné pokračování Gymplu nabídne větší drama a více emocí
A v čem je Vejška jiná než Gympl? „Vejška je dospělejší. Humor není gymplácký, prvoplánový, ale smějete se také. Herci hrají opravdověji, realističtěji, dojemněji. Ve Vejšce je větší láska, větší drama, větší emoce. Kamera je rychlejší, dynamičtější, obraz širokoúhlý. Více tu hraje Praha: jak historicky malebná zákoutí, tak zastrčené, zapomenuté periferie…,“ říká režisér Tomáš Vorel.

Synopse
Petr Kocourek se hlásí na katedru grafiky na UMPRUM, kam přijímají jen pár vyvolených. Už jednou ho nevzali a profesor Slanina je nekompromisní. Na školu se hlásí i krásná Julie, do které se Kocourek bezhlavě zamiluje. Michal Kolman studuje VŠE, ale místo přednášek a seminářů ho zajímají jen spolužačky a rychlá auta. Zkoušky a zápočty řeší podvodem nebo úplatkem či pomocí svého vlivného otce. Kocourkova matka se dávno vzdala představy, že její syn bude studovat něco pořádného, zatímco paní Kolmanová svého synka neustále vydržuje a hýčká. Oba kluky spojuje už od gymplu ilegální malování graffiti. Na pražských střechách, nádražích a v podchodech zažívají divoká dobrodružství. Při jedné noční honičce je Kocourek dopaden…

Současné vyznění filmu se režisér rozhodl neponechat náhodě a na filmu spolupracoval přímo s lidmi z reálné graffiti scény. Scénář tak napsali společně český streetartista Pasta Oner a Tomáš Vorel, hudbu k filmu složil Mike Trafik, který působí také jako producent nejznámější rapové skupiny PSH. Vladimir 518, člen PSH, je autorem rapu k filmu Vejška.

Nejdražší záběry filmu natočili tvůrci s herečkou Ivanou Chýlkovou. „Chýlková například v jednom záběru zdemoluje Krausovu limuzínu Lancia v hodnotě dvou milionů korun. Dokázala to elegantně a napoprvé, druhé auto už ostatně nebylo k dispozici,“ říká Vorel. Ivana Chýlková a Jan Kraus hrají ve Vejšce opět manžele Kolmanovi, rodiče jednoho ze dvou hlavních hrdinů. I v roli Kocourkovy matky uvidí diváci znovu Zuzanu Bydžovskou, která právě za tuto roli ve filmu Gympl získala Českého lva.

Vejška: volné pokračování Gymplu nabídne větší drama a více emocí
Tvůrci obsadili do volného pokračování nové herce. „Jako profesora ekonomie jsem si přál Václava Klause a profesora UMPRUM Milana Knížáka, ale ti to hrát nechtěli. Profesora na VŠE tak hraje David Vávra a profesora na katedře grafiky hraje Jakub Kohák,“ říká Vorel. Na hlavní dívčí roli Julii proběhl velký casting, v němž zvítězila Eva Josefíková. „Ne proto, že chodí s Mádlem, ale je to prostě úchvatná herečka. S jakým šarmem zahrála podmanivou mrchu, to jsem ještě v českém filmu neviděl. Josefíkovou bezesporu čeká velká kariéra,“ doplňuje Vorel.

 

 

Film Vejška jde do kin 23. ledna 2014.

Text: Michaela Rochovanská

Mohlo by vás také zajímat