Komedianti: prožijte týden v životě herců kočovné společnosti
2.1.2014
Kategorie: Divadlo

Komedianti: prožijte týden v životě herců kočovné společnosti

Arnošt Goldflam napsal hru přímo „na tělo“ Divadlu Na Jezerce. Prostřednictvím této inscenace se můžete podívat, jak kdysi žili účastníci herecké kočovné společnosti a porovnat je s dnešními herci, s nimiž jsou si v mnohém podobní. V hlavních rolích Jan Hrušínský, Klára Issová či Petr Vacek.

Příběh nové inscenace s výstižným názvem Komedianti zachycuje celý týden v životě herců na počátku 20. století. Během jedné štace prožívají svá dobrodružství, své radosti ale také smutky.

Komedianti: prožijte týden v životě herců kočovné společnosti

Dramatik Arnošt Goldflam titul nejen napsal, ale také nastudoval. Jeho cílem je nejen ukázat, jak herci žili a jak byli vnímáni, nýbrž také představit jejich nelehkou práci, která se na první pohled zdá býti pouze zábavou.

Nahlédněte za oponu

Goldflam tak nechává diváky nahlédnout přímo za oponu, což je velmi zajímavé. Obecenstvo se tak seznamuje nejen s přípravou hry a může tak nahlédnout na samotné zkoušení. Zákulisím nás provede až do soukromého života aktérů, který se od toho pracovního zas tak příliš neliší. Kočovníci vyráží velmi často za diváky do nejrůznějších měst, a tak všichni drží pospolu, celá společnost prožívá nejrůznější životní situace.

Vidíme zde nejrůznější charaktery, ať už se jedná o mírně cholerického a v soukromém životě žárlivého divadelního principála, jehož ztvárňuje Jan Hrušínský, milou a zamilovanou Kristýnu Hrušínskou, která dá přednost lásce před kariérou, či komedianta se vším všudy Petra Vacka coby herce Vaclíkovského, který pro přízeň vytoužené ženy udělá prostě cokoli, včetně znásilnění. To se samozřejmě nelíbí citlivé Kláře Issové, která je ve své roli začínající herečky Klárky přirozená.

Kristýna Hrušínská

Kristýna Hrušínská

To, že herec nemůže být opravdu každý, kdo si zamane, ukazuje na postavě hostinského, jehož ztvárňuje mladý herec Václav Liška. Jeho postava se ledabyle uchází o malou roličku, která mu je nakonec skutečně udělena. Pohoří, a tak se vrací k tomu, co mu je souzené.

Mezi nejlepší patří komické výstupy již zmiňovaného Petra Vacka, který divákům předvádí ukázky ze svého dosavadního repertoáru, který je složen povětšinu z komediálních rolí, které jsou pro něj jako stvořené.

Divadlo na divadle

Zajímavě je také pojatá scéna, kdy můžeme spatřit ukázku přímo z nazkoušené hry Komediantů, do které jsou diváci vtaženi ve druhé polovině představení.

Věra Kubánková s Klárou Issovou

Věra Kubánková s Klárou Issovou

Potlesk si jistě zaslouží Věra Kubánková coby dobrá duše svých kolegů, jež zde působí jako bývalá herečka a v době odehrávání příběhu jako nápovědka, kterou si každý z přítomných kolegů – komediantů váží. Zajisté si ji cení i účinkující v reálném životě, a to jako kolegyni, neboť tato velká herečka za rok oslaví krásné devadesátiny, přesto je na jevišti energická a stále uvěřitelná.

Komedianti: prožijte týden v životě herců kočovné společnosti

Divadlo Na Jezerce nabízí nespočet inscenací, které diváky zbaví blbé nálady, jak nuselská scéna na svých stránkách slibuje. I Komedianti jsou toho zárukou, třebaže nebudou patřit mezi nejlepší tituly, které Jezerka aktuálně nabízí.

Text, foto: Michaela Rochovanská

Mohlo by vás také zajímat