Na Fidlovačku vtrhne Pět ve stejných šatech
18.12.2013
Kategorie: Divadlo

Na Fidlovačku vtrhne Pět ve stejných šatech

Divadlo Na Fidlovačce chystá premiéru hru Pět ve stejných šatech v české premiéře. Pražské nuselské divadlo ji uvede na své komorní scéně se Sandrou Pogodovou a Marií Doležalovou v titulních rolích.

Hořko-sladkou komedii Pět ve stejných šatech připravuje pro Komorní Fidlovačku režisér Jan Jirků. Do rolí družiček obsadil stálice souboru Sandru Pogodovou, Marii Doležalovou a Martinu Šťastnou, které doplnil o dvě nové tváře – Anetu Krejčíkovou a Terezu Martinkovou. „Pět ve stejných šatech ale nemá výhradně ženské obsazení. Dost zásadní je zde postava muže, u kterého s napětím sledujeme, jak dokáže svojí přítomností během chvíle obrátit život jedné z družiček vzhůru nohama,“ dodává dramaturgyně Adéla Šotolová. V roli svatebního ceremoniáře se tak představí Petr Batěk.

Martina Šťastná, Petr Batěk a Sandra Pogodová

Martina Šťastná, Petr Batěk a Sandra Pogodová

Hra je vystavěna na fenoménu zvyku oblékat všechny svatební družičky do úplně stejných šatů. Tento zvyk je rozšířený především v Americe, odkud se v poslední době rozšiřuje i k nám. „Tradice vzešla z pradávného pohanského zvyku, kdy se družičky oblékaly do velmi podobných šatů jako nevěsta, aby spletly zlé duchy a přejaly tak zlé síly na sebe. V dnešní době jsou stejné šaty družiček už jen součástí stejnobarevné svatební dekorace,“ uvádí dramaturgyně a zároveň autorka překladu.

Komedie se odehrává v ložnici nevěstina domu, zatímco venku probíhá honosná svatební oslava. Do ložnice se postupně trousí pět družiček, nedobrovolně oblečených do stejných šatů, aby se tu ukryly a nemusely se účastnit svatebního veselí. A ačkoliv to zpočátku vypadá, že mají společné jen dvě věci – kýčovité šaty a to, že z duše nenávidí nevěstu – postupně se začínají díky svým tragikomickým životním trápením sbližovat. Ze škodolibé zábavy – bojkotovat probíhající veselku – postupně vzniká neskutečně zábavný hořkosladký soukromý happening.

K připravované premiéře režisér Jan Jirků dodává: „Diváci se můžou těšit na skvělé výkony všech hereček a jednoho herce, na výbornou hru, krásně přeloženou, kterou, když jsem dal komukoliv přečíst a on ji přebíral s obavou, že půjde o další divadelní nadávání žen na muže, tak ji po přečtení komentoval slovy: ´Člověče, dobrý, vtipný, hustý, dojemný…´ Moc se těším.“

Premiéra se uskuteční 19. prosince 2013 v Komorní Fidlovačce.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Roman Černý

Mohlo by vás také zajímat