Musíme si pomáhat: Hřebejkův titul na Jezerce diváky dojme a nabídne pohled do nedávné historie
6.10.2013
Kategorie: Divadlo

Musíme si pomáhat: Hřebejkův titul na Jezerce diváky dojme a nabídne pohled do nedávné historie

Titul Musíme si pomáhat je jeden z mnoha těch, jejichž zpracování se objevuje jak na televizních obrazovkách, tak na divadelních prknech. Jeho divadelní podoba, která se představuje v Divadle Na Jezerce, nabízí výbornou podívanou s excelentními hereckými výkony.

Jan Hřebejk na Jezerce režíroval již několik inscenací. Jednou z nich je i Musíme si pomáhat. Hřebejk si vzal tento titul „na paškál“ po deseti letech, co se titul objevil na televizních obrazovkách. Film se u diváků dočkal značného zájmu, tudíž nápad převést ho na divadelní prkna byl velmi dobrý.

Vzhledem k tomu, že Jezerka divákům nabízí především komediální představení, Musíme si pomáhat se tedy v tomto repertoáru komedií vymyká. Titul je tragický, nabízí příběh odehrávající se za protektorátu na českém maloměstě. Hřebejk nechtěl divákům podat ve dvou hodinách depresivní představení o nelehkém životě jedné rodiny na pozadí historie našeho národa, a tak do něj vmísil i několik humorných scén. A jedině dobře, že inscenace není pouhopouhou kopií filmové podoby.

Zbabělý i statečný Macháček

Režisér obsadil do hlavních rolí Jiřího Macháčka. Ten o své postavě invalidy Josefa Čížka říká: „Je zároveň zbabělý i statečný. A také zoufale tragický i komický jako dějiny našeho národa.“ A právě tato slova Macháčkovu roli dokonale vystihují. Můžeme ho politovat, ale zároveň se chvílemi nad ním pousmát. Jeho ženu ztvárňuje s veškerou přirozeností jejímu herectví vlastní Lenka Vlasáková. O tu se neurvale uchází oplzlý Horst, který lidem střídavě pomáhá či naopak škodí. Představuje ho Miroslav Vladyka.

Jiří Macháček s Lenkou Vlasákovou

Jiří Macháček s Lenkou Vlasákovou

Židovského uprchlíka z koncentračního tábora Davida Wienera skvěle ztvárňuje Václav Chalupa, kterému kouká z očí strach z obávaných nacistů, před kterými se ukrývá.

Dobovou atmosféru podtrhuje i trefně vybraná hudba. V představení zní písně Na Pankráci a Main schwester Khaie, a to v podání Csongora Kassaie, který ve filmovém ztvárnění téhož titulu ztvárnil roli Davida.

Václav Chalupa v roli židovského uprchlíka

Václav Chalupa v roli židovského uprchlíka

Našemu národu blízký příběh, výborné ztvárnění rolí a propracovaná režie Jana Hřebejka tak dělá z Musíme si pomáhat titul, který byste si neměli nechat ujít.

Nejbližší reprízu této inscenace připravuje Jezerka na 23. října, kdy se bude pomáhat také díky akci Hvězdný bazar, s níž je představení v tento termín spojeno. Můžete si zakoupit některou z věcí, které věnují známé osobnosti. Jednou z nich je hrníček podepsaný Ivanem Hlasem. Výtěžek jde na podporu vozíčkářů po poranění míchy.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Ivan Kahún

Mohlo by vás také zajímat