Femme fatale Mata Hari ovládne Divadlo Broadway
15.8.2013
Kategorie: Divadlo

Femme fatale Mata Hari ovládne Divadlo Broadway

V Divadle Broadway se od července intenzivně zkouší na novou premiéru dlouho očekávaného muzikálu Mata Hari. Pod režijním vedením Radka Balaše se můžete těšit na Kateřinu Brožovou, Marka Vašut či Josefa Vojtka.

Oblíbená pražská scéna Divadlo Broadway připravuje retro muzikál o Mata Hari, orientální tanečnici, jež se v průběhu první světové války stala agentkou Německa a Francie. Prezentovala se fiktivním životním příběhem, vystupovala v cirkusech, pózovala malířům a nejvíce proslula jako tanečnice exotických tanců. Známá byla ovšem i jako kurtizána a milenka mnoha prominentů. Její život se stal předlohou mnoha románů a filmových zpracování.

Autorem hudby muzikálu je Michal David, hudbu otextoval Lou Fanánek Hagen. Nastudování se chopilRadek Balaš, který se zároveň ujal koncepce a libreta. „Nabídka přišla od Michala Davida a Oldřicha Lichtenberga (producent Divadla Broadway, pozn. red.). Dlouho jsem se nerozmýšlel. Na muzikálu jsme pracovali víc než rok. Fascinovalo mne, jak se Michal David, který je známý spíše pop-muzikálovou tvorbou, tentokrát vydává na dráhu moderního jazzu, což bude pro mnohé diváky zajisté příjemné překvapení,“ říká ostřílený režisér.

Víme, že byla zatčena. Ale za co? Když prováděla špionáž pro Francouze? Že pracovala pro Paříž a nechávala se platit Berlínem? Že se do nebezpečného dobrodružství vrhla po hlavě z lásky, z lásky k muži, v němž spatřovala i svého dávno tragicky zemřelého syna? Anebo se celá její riskantní špionážní epizoda odehrála kvůli dávno ztracené dceři, kterou Mata Hari tak oddaně milovala? Nejsmutnější částí jejího života byl její předčasný a násilný skon ukončený kulkami popravčí čety. A její tělo, zaživa tak krásné a žádoucí, nestálo nikomu ani za pohřbení a skončilo na pitevním stole.

Čím tedy Mata Hari byla ve skutečnosti? Byla to víc princezna, děvka, umělkyně, milostnice, dobrodružka nebo nešťastná matka milující své děti až za hrob?

Připravte se na seznámení s mimořádnou ženou.

Radek Balaš

Do titulní role Mata Hari, která má za sebou velmi nelehký život plný zvratů, smutku a bolesti a která je nařčena ze špionáže a velezrady, autoři obsadili Kateřinu Brožovou, Yvettu Blanarovičovou a Michaelu Horkou.Vždy mne zajímala femme fatale jménem Mata Hari, její poměrně krátký život, plný zvratů, až ďábelská poživačnost v divokém životě a zároveň obrovské srdce, které bylo neustále zraňováno,“ prozrazuje Blanarovičová.

Yvetta Blanarovičová jako Mata Hari

Yvetta Blanarovičová jako Mata Hari

V muzikálu se objeví i Jiří Langmajer. Ten se v alternaci s Alešem Hámou a Josefem Lauferempředstaví v roli Maurice Chevaliera, což je konferenciér v kabaretu Moulin rouge. Jako jediný ví, jak příběh dopadne, protože si po celou dobu s postavami pohrává jako žonglér s míčky.

Příběhem zamíchá i Marek VašutMartinem Stropnickým, kteří se střídají v roli vyšetřovatele Pierra Boucharona, jenž se celou dobu snaží usvědčit Matu Hari ze špionáže a chce jí dostat za mříže. Aniž by si to chtěl připustit, je Matou Hari okouzlen a zamilován do ní. „K muzice jsem měl vždycky blízko. Hraju na bicí, na kytaru a dříve jsem těch nástrojů ovládal i víc. S Honzou Jiráněm jsme v osmdesátých letech skládali písničky a jezdili po klubech. Když jsem měl kdysi na muzikál ten správný věk, v podstatě u nás neexistoval. Hrály se jen operety. Proto teď doháním, co se dá. Na Vinohradech hraju Cyrana v představení, kde se zpívá o sto šest. Například celý slavný monolog „Svůj širák odhazuji v dáli“ se proměnil v písničku. Mata Hari je proto pro mě příjemná a zajímavá herecká příležitost, říká Stropický o své postavě.

Muzikáloví nadšenci se mohou těšit i na Josefa Vojtka a Mariana Vojtko, již se představí v roli Rudolfa MacLeona, manžela Maty Hari, vojáka, alkoholika a násilníka. Je to člověk, jenž se na své ženě dopouští fyzického i psychického násilí.

Josef Vojtek se představí jako alkoholik a násilník

Josef Vojtek se představí jako alkoholik a násilník

V muzikálu se představí i Josef Vágner a Radim Schwab, kteří ztvární krasavce, ruského poručíka, který se stal milencem a utěšitelem Mata Hari v době jejího obvinění.

Protagonistky mladé Maty Hari – Margarety byly vybrány přes dvoukolový konkurz. Tvůrce nejvíc oslovilyKamila Nývltová, Markéta Procházková a Alžběta Bartošová, které tak v současné době svou roli pilně nacvičují.

Premiéra Mata Hari je naplánována na 26. září 2013 v Divadle Broadway.

 

Text: Michaela Rochovanská
Zdroj informací + foto: Tiskový servis Divadla Broadway

Přečtěte si také