Divadlo Ungelt: Dejte si sklenici vody a zažijte příjemné letní osvěžení
5.8.2013
Kategorie: Divadlo

Dejte si v Ungeltu Sklenici vody a zažijte příjemné letní osvěžení

Letní scéna divadla Ungelt již druhou sezónu nabízí divákům inscenaci Sklenice vody francouzského dramatika Eugena Scribea. Nový Svět přináší vtipnou konverzační komedii, v níž režisér Petr Novotný vsadil na jistotu v podobě tří hereckých hvězd Zlaty Adamovské, Petra Štěpánka a Chantal Poullain.

Dějová linka zasazená do 19. století přibližuje neobyčejnou zápletku rozehrávanou v prostředí královského paláce. Láska mladého poručíka (Filip Tomsa) a dívky Abigail (Jana Malá) musí obstát v konkurenci dalších dvou vysoce postavených žen. Na povrch tohoto citového vzplanutí však vyplouvají i další skutečnosti, které současně odkrývají politické machinace, promyšlené plány a podvodné obchody, se záměrem zúročit vše jedině ve svůj vlastní prospěch.

Intriky a nástrahy na královském dvoře

Veškeré styky s královským dvorem drží v rukou vévodkyně (Zlata Adamovská), útočná intrikánka, odrazující ostatní svými jízlivými poznámkami. Ve snaze nepřijít o svou „zaslouženou“ pozici první dámy a udržet si svou moc, se tak nezastaví před ničím.

Zlata Adamovská v roli atraktivní šlechtičny dokázala znamenitě podtrhnout svou bezmeznou nadřazenost a povýšenost. Naproti tomuto dominantnímu a impulzivnímu výrazu pak vystupuje noblesní a křehká dáma, Chantal Poullain, jejíž ladnost a elegance je opravdu přesvědčivá. Svůj vznešený projev ještě zvýraznila francouzskými dovětky, čímž posílila autenticitu královského způsobu jednání.

Petr Štěpánek zde figuruje jako hrabě, který se omámen svou politickou kariérou taktéž zapojuje do nekalých nástrah a lstivých praktik. K ženám je však velmi přívětivý a galantní, a tak často propadá jejich kouzlu. Diváky si ale mimo jiné rozhodně získal i svým bodrým vystupováním, nadsazenými gesty a dvojsmyslnými narážkami.

Dejte si v Ungeltu Sklenici vody a zažijte příjemné letní osvěžení

Oddychová inscenace, která plyne svižným tempem, je plná slovních hříček i situační komiky a dokáže tak publikum dostatečně pobavit. Ocenění v podobě potlesku se dostalo i neustále přítomné politické satiře, díky níž bude komedie vždycky aktuální. Velkou pochvalu si pak zaslouží efektní výprava, včetně zakomponovaného ohňostroje, stejně tak jako oslňující dobové róby.

Text: Andrea Bennani
Foto: Marie Krbová

Přečtěte si také