na-dotek
28.5.2013
Kategorie: Divadlo

Na dotek: Láska, sex a nevěra pod Hřebejkovým vedením

Už sedm let hledají mladí lidé odpověď na otázku, co je to sex a co láska. A hloubají nad tím, jak jen to poznat? Těžko. O tom se přesvědčují i Jan Dolanský, Klára Issová, Jiří Macháček a Lenka Vlasáková na scéně Divadla Na Jezerce.  

Provokativní hra Na dotek z pera dramatika Patricka Marbera se zařadila mezi světovou špičku současné divadelní tvorby. Ve Velké Británii získala řadu ocenění, nadšení u diváků vyvolala ale i v mnoha dalších zemích. A české publikum si ji oblíbilo taktéž – v Divadle Na Jezerce. Jak jinak by se také tato inscenace na tamější scéně mohla udržet již krásných sedm let. Nedávno dokonce oslavila krásnou „stovku“ v řadě svých odehraných repríz.

Tak trochu zamotaný milostný příběh. Neustále se scházejí a rozcházejí. Novinář Dan, který se zaměřuje na psaní nekrologů, potká mladičkou striptérku Alici a zamiluje se. Začnou spolu žít a on o jejím životě napíše příběh. Když se jde fotit na obal knihy, očaruje ho fotografka Anna, která ho však odmítá a dává se dohromady s lékařem Larrym, kterého Dan sexuálně uspokojoval při internetovém chatování, když se vydával za nadrženou ženu. Nakonec srdce sympatické fotografky získává, ale nevydrží jim to a vrací se zpět k Alici…

Děj se odehrává ze začátku v nemocnici, poté se přesouváme do společné domácnosti Dana a Alice, nato do ateliéru a z velké části se linie příběhu dostává i do striptýzového klubu, v němž Alice pracuje a kde ji vyhledá Larry. Tento londýnský klub má ale zvláštní pravidla: lidé se tam svlékají, vzrušují se všemi možnými i nemožnými způsoby, jen jedno nesmějí – vzájemně se dotknout. A v tom je ten vtip. Dotýkání, kontrastující s anonymním internetem, je totiž ujišťování o vlastní existenci, ale i o existenci blízkého člověka. Dotýkáme se těch, které máme rádi. Ale zároveň se bojíme, aby nás ten druhý nezranil. Možná z toho důvodu tak rádi utíkáme do fantazií virtuálního světa. Jenomže tam, před obrazovkou počítače zůstáváme osamoceni, odcizeni. Touha po skutečném citu však zůstává.

Jiří Macháček jako lékař Larry

Jiří Macháček jako lékař Larry

Příběh oslovil i Mikea Nicholse, jenž se v roce 2004 chopil jeho filmové adaptace. Ve snímku hraje herecký kvartet Julia Roberts, Natalie Portman, Jude Law a Clive Owen. A s Hřebejkovou inscenací se dost podobá. Nicméně divadelní prkna Jezerky nabízí víc peprností a lechtivých scén než film, jak by se dalo očekávat. Celkově je v divadle příběh pojat živěji a nabírá tak lepšího dojmu, troufám si říct, že dokonce film na kvalitě převyšuje.

Skvostné obsazení postav

Hřebejkově dvouhodinové vášnivé inscenaci přidává na kráse skvostné obsazení postav. Sympatický Jan Dolanský v sobě probouzí nepříliš úspěšného spisovatele, který se dokáže lehce zamilovat. Klára Issová dokáže zahodit veškerou stydlivost a divákům předvádí kromě přirozeného herectví i svou emotivní polohu ve vyostřených situacích. Dokáže se i uvolnit při erotickém tanci u tyče, což ocení především přítomní pánové. Dámy se zas mohou kochat tělem a komediálním talentem Jiřího Macháčka coby lékaře Larryho.Lenka Vlasáková zas představuje úspěšnou a sebevědomou fotografku a její přirozené herectví je radost po celou dobu sledovat.

Lenka Vlasáková v roli fotografky Anny

Lenka Vlasáková v roli fotografky Anny

Představení se někomu může zdát vulgární, inscenace totiž vůbec nešetří peprnějšími slovy ani peprnějšími scénami. Nicméně dokonale vykresluje dnešní společnost, dnešní vztahy mezi mužem a ženou. Sex nebo láska? Jak to tedy jenom poznat? A poznáme to vůbec? Možná právě díky této inscenaci ano. Ale rozhodně nás donutí zafilosofovat si nad vztahovými otázkami, nad nevěrou, nedostatkem citů, pocitem osamělosti a strachu ze vztahu jako takového.

Chcete-li si vychutnat příběh plný spalující vášně, přijďte do Divadla Na Jezerce. Termíny nejbližších repríz jsou: 30. května a 23. června 2013.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Bohdan Holomíček

Mohlo by vás také zajímat