Colette: výpravné strhující drama o síle lásky a touze po svobodě. V hlavní roli Jiří Mádl a Clémence Thioly
19.5.2013
Kategorie: Film

Colette: výpravné strhující drama o síle lásky a touze po svobodě. V hlavní roli Jiří Mádl a Clémence Thioly

Tým režiséra, scénáristy a producenta Milana Cieslara připravuje podle knižní předlohy Arnošta Lustiga film Colette. Ten je inspirován osudem slovenských vězňů Alfreda Weltzera a Rudolfa Vrby, kterým se podařilo uprchnout z Osvětimi, a světu poprvé odhalili pravdu o zločinech proti lidskosti.

Do hlavních rolí obsadil Cieslar Jiřího Mádla a francouzskou herečku Clémence Thioly, do vedlejších pak Helenu Dvořákovou, Ondřeje Vetchého, Zuzanu MaureryovouAndreje Hryze, Barboru Kodetovou, Daniela Browna, Kristýnu Svarinskou, Pavla Rímského a další.

Pro Milana Cieslara bylo herecké obsazení jednou z nejdůležitějších věcí. „Casting byl prostě nejdůležitější. Strávil jsem dva roky hledáním těch správných herců. Chtěl jsem, aby byli schopní zahrát klíčové situace bez toho, aby znali další spojitosti, děj. To byl můj způsob, jak určit herecký potenciál, změřit jejich spontánnost a přirozené pocity. Nikdy dřív jsem nebyl tak pečlivý při výběru, tak opatrný při kombinování hereckých osobností. Bylo mi totiž jasné, že úspěch a poselství filmu záleží na nich. Hledal jsem opravdové, přirozené i překvapující momenty jejich povah, nikoliv klišé a průměrný výkon. Můj plán byl jednoduchý – vyzkoušet psychologicky náročné scény ještě před samotným natáčením, bez kamery. Cílem bylo vytvořit inspirativní atmosféru umožňující podat hercům a týmu ten nejlepší výkon. Colette totiž není jenom filmem o holocaustu, Colette je překrásný příběh. Tímto filmem navazuji na své předchozí historické filmy a chci ukončit trilogii, započatou úspěšným filmem Pramen života a Krev zmizelého podle Vladimíra Kornera.“

Film Colette právě podstupuje dabing do češtiny a poslední úpravy. Studio UPP provádí ve filmu více jak 220 složitých triků, v nichž poprvé diváci uvidí na plátně skutečný rozměr Osvětim – Birkenau. Za zmínku stojí účast hollywoodského skladatele Atli Örvarssona, který pro Colette zkomponoval znamenitou hudbu.

Příběh začíná v roce 1973, kdy padesátiletý spisovatel Vili, jenž žije pětadvacet let ve Spojených státech, se nechá pozvat svým synem na večeři ke své dívce. Vili tam potkává matku synovy známosti, ženu, která mu připomíná jeho první osudovou lásku právě z tábora smrti. Žena se představuje jako Yvetta MacCaine. Paní Yvetta i Vili přežili Osvětim a při loučení si Vili všimne vytetovaného čísla na ženině předloktí. Když se Vili vrátí domů, začíná psát svůj příběh o krásné mladé belgické židovce, jménem Colette. My se jeho očima vrátíme do Osvětimy/Birkenau, v létě roku 1943…

Příběh je věnován Arnoštu Lustigovi a všem, kteří přežili holokaust.

Film Colette vstoupí do kin 12. září 2013. Více informací zde.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Jozef Krivošík

Mohlo by vás také zajímat