Petrolejové lampy na Jezerce hlásí derniéru
6.5.2013
Kategorie: Divadlo

Petrolejové lampy na Jezerce hlásí derniéru

Oblíbená inscenace Petrolejové lampy chystá po šesti a půl úspěšných letech v Divadle Na Jezerce poslední představení. Její 120. repríza je zároveň poslední příležitostí zhlédnout Báru Hrzánovou a Radka Holuba v hlavních rolích. Titul tak uvolní místo pro nově vznikající novinky Jezerky.

Od svého uvedení na podzim 2006 se představení v režii Juraje Herze těšilo velké přízni publika a viděli je diváci i ve Vídni a v Bratislavě. „Máme velký repertoár a chceme-li zkoušet nové inscenace, musí nutně některá starší skončit. Jiná věc je, že se s Petrolejovými lampami budeme loučit neradi, protože tohle představení jsme si opravdu užívali,“ říká principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.

Petrolejové lampy byly podle Jana Hrušínského zvláště několik prvních let po svém uvedení „vlajkovou lodí“ Jezerky. „Představení bylo přitažlivé pro diváky jednak vynikající předlohou, způsobem, jakým režisér Juraj Herz téma zpracoval, a určitě i hereckými výkony. Když uvážíte, že jde o klasickou tragédii, navíc notoricky známou z vynikajícího Herzova filmu, považuji počet repríz za velký úspěch. Bára Hrzánová i Radek Holub sice nedostali za své výkony ceny Thálie, ale právě za tyto role jim bezpochyby patří,“ uvádí.

Drama podle stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka je strhujícím příběhem důstojníka Pavla Maliny a jeho obětavé a energické ženy Štěpky.  Odehrává se na počátku 20. století.  V inscenaci dále hrají Věra Kubánková, Bořík Procházka, Jan Hrušínský/Jan Čenský, Miloš Hlavica, Zdeněk Hruška, Tereza Němcová, Vilém Udatný a další.

Goldflam píše pro Jezerku nový titul

Divadlo Na Jezerce chystá na závěr letošního roku novinku. „Po úspěchu Dardy Ireny Douskové pro nás píše režisér Arnošt Goldflam původní hru z prostředí jedné dávné divadelní společnosti. Vzhledem k tomu, že Divadlo Na Jezerce vzniklo na základech divadelní společnosti mojí babičky a dědečka, tak jsem na tuhle hru opravdu zvědavý. Premiéra by měla být v polovině prosince,“ uzavírá principál Jan Hrušínský.

Diváci mohou Petrolejové lampy na Jezerce naposledy zhlédnout 3. června 2013.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Marie Votavová

Přečtěte si také