kralova_rec_stransky
27.4.2013
Kategorie: Divadlo

Králova řeč: Jiří VI. králem navzdory svému řečovému handicapu

Divadlo pod Palmovkou uvedlo v dubnu premiéru inscenace Králova řeč. Stejnojmenný film slavil úspěch v roce 2010 na udílení cen Oscar, kde se dočkal uznání v podobě čtyř ocenění. Předchůdcem tohoto slavného snímku však byla právě divadelní hra autora Davida Seidlera, na jejíž motivy filmový scénář vzniknul.

Drama sice uchovává dobové politické skutečnosti, do popředí ale více reflektuje řečový defekt vévody z Yorku a následkem toho tak vznikající vztah dvou zpočátku nesourodých jedinců.

Handicap vystavuje vévodu z Yorku obrovskému tlaku, který není schopen pokořit. Veřejný projev pro něj představuje velké trauma a ponížení, což potvrzuje i fakt, že by nedokázal převzít povinnosti vytyčené pro následníka trůnu.

Martin Stránský jako koktající král

Režisér Petr Kracik do hlavní role koktajícího krále obsadil hostujícího člena souboru Martina Stránského. Stránský ve svém hereckém projevu nevyužívá přemíry zadrhávání, ani dlouhých řečových pauz, aby diváky přesvědčil o své řečové vadě. Naopak zdůrazňuje úzkost a zdrženlivost, které jej pohlcují zejména při setkání s odměřeným otcem, králem Jiřím V. (Rudolf Jelínek), vzdorovitým bratrem Davidem (Ivan Jiřík), nebo u příležitosti majestátních událostí, kde je obklopen širokou veřejností. Důvěryhodně pak působí jeho autoritativní výraz i konzervativní způsob jednání.

Odhodlání čelit svému celoživotnímu psychickému problému v něm podnítí australský logoped Lionel Logue. Dušan Sitek ztvárnil postavu Lionela s kuráží a entuziasmem. Při svých terapiích volí jemu vlastní žoviální přístup, kterým tak narušuje konvenčně pojatou atmosféru, čímž alespoň částečně odbourává jinak formální vztah. Stejně jako si budoucího panovníka dovolí familiárně oslovovat jménem Bertie, tak na jeho počáteční antipatie reaguje slovy: „můj hrad, moje pravidla“. Při psychoanalýze využívá logoped takových netradičních metod, díky nimž Bertie potlačuje svou víru v neúspěch.

Dušan Sitek, Martin Stránský a Petra Horváthová

Dušan Sitek, Martin Stránský a Petra Horváthová

Alžběta v podání Petry Horváthové (nebo Simony Vrbické) je pak dostatečně rezervovaná a zásadová, přesto je pro svého muže tou největší oporou. Kateřina Macháčková jako Lionelova manželka představuje oddanou ženu, toužící vrátit se do rodné australské krajiny.

Hlavní tematickou linii příběhu doprovázejí i politik Winston Churchill (Karel Vlček), ministerský předseda Stanley Baldwin (René Přibil) a arcibiskup Cosmo Lang (Miloš Kopečný), kteří břitkým humorem glosují události.

Prostor s minimem dekorací

Scéna představuje jednak střídmý interiér pracovního salónu budoucího panovníka, což evokují zvláště dva monumentální sloupy umístěné v pozadí jeviště, dále pak prestižní ordinaci řečového pedagoga i prostranství Westminsterského opatství. Prostor po celou dobu disponuje minimem dekorací, opakovaně však využívá jedné rekvizity, a to mikrofonu. Hudba adekvátně podkresluje jednotlivá dějství, graduje pak při momentech Albertovy urputné snahy zdokonalit svou výslovnost.

Divadlo pod Palmovkou do svého repertoáru zařadilo tragikomedii, která bude pro diváky jednoznačně atraktivním titulem. Pro mnohé milovníky filmu Králova řeč bude její zinscenování patrně i výzvou, a tak se obě díla vzájemnému srovnání asi neubrání.

Text: Andrea Bennani
Foto: Martina Venigerová / Divadlo pod Palmovkou

Mohlo by vás také zajímat