Studio Ypsilon představuje novou inscenaci ŠKAREDÁ STŘEDA aneb Teta z Halifaxu
19.4.2013
Kategorie: Divadlo

Studio Ypsilon představuje novou inscenaci Škaredá středa aneb Teta z Halifaxu

Nová inscenace Škaredá středa je jedním z větších připomenutí padesátého roku založení Studia Ypsilon (1963), na který naváže příští rok výročí padesáti let od vůbec první premiéry Encyklopedické heslo XX. století (1964).

Ypsilonka do svého repertoáru zařazuje komedii, tradičně obohacenou o hudební složku, jež se stává nedílnou součástí téměř každého představení. Nyní tak uskutečnila v provedení hudebních tvůrců Miroslava Kořínka, Dominika Renče a Martina Bohadlo.

Samotný motiv příběhu více konkretizuje tisková mluvčí divadla Aneta Filipová: „Jedním z hlavních témat komedie Škaredá středa je téma emigrace a problematika následného návratu do vlasti. Jak je Ypsilonce vlastní, nic není nahlíženo zcela vážně a vše se trochu zběsile zvrhává do příběhu o překvapivém propletení životů dvou rodin.“

Autorem textu a režisérem inscenace je Jan Schmid. Hra zrcadlí aktuální problematiku a odráží tak vnitřní proces každého jedince skrze vlastní poznání.  Jak dodává dramaturg Jaroslav Etlík „… člověk najednou zjistí, že se mu uzavřely určité možnosti vývoje a zároveň, že si osudově zpřetrhal vazby a vztahy k domovu, tedy ke svým původním mentálním i duchovním kořenům.“ Jevištní výpravu a kostýmovou tvorbu pak připravil výtvarník, malíř, grafik a pedagog Jaroslav Malina.

V inscenaci účinkují Jiří Lábus, Jana Synková, Martin Dejdar, Renata Rychlá, Martin Bohadlo, Oldřich Navrátil, Jiřina Vacková, Barbora Vyskočilová, Lilian Malkina, Martin Janouš a Dominik Renč.

Premiéra hry ŠKAREDÁ STŘEDA aneb Teta z Halifaxu se koná 26. a 28. dubna 2013.

Text: Andrea Bennani
Foto: Studio Ypsilon

Přečtěte si také