Hrušínský, Holub, Sitta a Liška Práskli do bot! Nová inscenace Jezerky diváky baví
26.3.2013
Kategorie: Divadlo

Hrušínský, Holub, Sitta a Liška Práskli do bot! Nová inscenace Jezerky diváky baví

Na scéně Divadla Na Jezerce se divákům představila další novinková inscenace nastudovaná Janem Hřebejkem. Drsným jazykem nahlíží do života čtyř obkladačů veřejných záchodků.

Šulin, Mudrc, Drátěnka, Volej – už jen jména postav budí podezření, že to nebude představení ledajaké. Pro někoho možná vulgární, ale jak jinak představit práci a život dnešních řemeslníků? Je to plejáda sprostých výrazů, které jsou u nich na denním pořádku. A že se neustále oslovují „vole“, to už je jasná věc.

Místo děje je zasazeno do pražského prostředí, konkrétně na stavbu fotbalového stadionu, kde najdeme právě „pracovité“ dlaždiče. Nebýt textu na webových stránkách, divák těžko z inscenace pochopí, kde se ono dlaždičkování vykonává, třebaže se o Slávistech mluví celkem často. Každopádně z vět typu „To jsou píčusové, ti Slávisti“ si to přítomný zrovna s umístěním děje hry příliš nespojí.

Martin Sitta a Radek Holub | foto: Michaela Wenigerová

Martin Sitta a Radek Holub | foto: Michaela Wenigerová

Práskni do bot je komedií, při které se budete smát od začátku až do konce. Ač je představení postaveno na pobavení diváka nad prací a chováním dlaždičů, v některých pasážích nese i jistý filosofický podtext, neboť nahlížíme do soukromí životů těchto postav. A některé ho nemají vskutku jednoduchý. Jeden si uvědomí, jakou věc udělal, když opustil svou ženu, druhý zas, že nemá peníze, aby mohla jeho dcera jet na školní, výměnný pobyt do ciziny. A v neposlední řadě ten nejmladší, který se bojí, aby jednou neskončil stejně jako jeho kolegové.

Radek Holub, mistr improvizace

Obsazení čtyř herců bylo vybráno pečlivě a všichni podávají vyrovnaný a především přirozený výkon. Přeci jen nejvíce vyniká Radek Holub, z něhož číší energie a který dokonale ovládá improvizaci. To dokázal nejen v předešlých inscenacích Jezerky, ale už i při generálce Práskni do bot, kdy do představení výborně zapojil zvonící telefon někoho z obecenstva.

Radek Holub | foto: Michaela Wenigerová

Radek Holub | foto: Michaela Wenigerová

Roztomilý výkon podává „nový“ herec Jezerky – Václav Liška, který má v inscenaci dle slov jeho postavy neustále „fičák“ a svou nerozhodností a mladickou nerozvážností budí u diváků sympatie. Pozadu nestojí ani přirozený Martin Sitta či komediální talent Jana Hrušínského, který se zde představuje jako flegmatik Šulin, jemuž zbývá jen krůček do důchodu, a tak přichází s plánem ukrást dlaždičky, aby si tak mohl zajistit „flek“ na umývání oken na „Staromáku“.

Režisér Jan Hřebejk | foto: Michaela Rochovanská

Režisér Jan Hřebejk | foto: Michaela Rochovanská

Největším plusem Divadla Na Jezerce je výběr tématu. Je jisté, že dramaturgie opět nesáhla vedle, byť hra irského dramatika Owena McCaffertye nikoho příliš neobohatí. Nicméně Jezerka splnila svůj účel – pobavit diváka. To se povedlo na výbornou a novinkový titul se tak směle může zařadit do série úspěšně uváděných titulů.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Michaela Wenigerová, Michaela Rochovanská

Mohlo by vás také zajímat