V Divadle Na zábradlí ožije příběh Galilea
16.12.2012
Kategorie: Divadlo

V Divadle Na zábradlí ožije příběh Galilea

Těsně před Vánoci uvede Divadlo Na zábradlí premiéru hry německého dramatika Bertolta Brechta Život Galileiho. Pod režijním vedením Davida Czesanyho se v titulní roli představí Miloslav Mejzlík.

„Čtyřicet let života mezi lidmi mě utvrdilo v tom, že rozum na ně neplatí.“

Příběh známého vědce a astronoma, který odvolal pod nátlakem církve své učení o oběhu planet okolo slunce, aby mohl tajně pokračovat ve svém vědeckém bádání. Přizpůsobil se. Budeme ho posuzovat především jako zbabělce nebo hlavně jako člověka, který zásadně přispěl k poznání světa?

Dramaturgie Divadla Na zábradlí vybrala text Bertolta Brechta Život Galileiho k tématu nepřizpůsobivých v jeho vyostřené podobě jako dilema, zda pod tlakem mocných odvolat své stanovisko a pokračovat v opozici ilegálními prostředky, nebo se držitelům moci postavit přímo i za cenu tvrdých represí či dokonce ztráty vlastního života, čímž by mohl být dán příklad následujícím generacím. Hra je koncipována na rozlehlém historickém půdorysu, pro inscenátory vyžadující i studium odborné literatury.

Divadlo Na zábradlí inscenuje poslední – i když možná nedokončenou – verzi textu v překladu Rudolfa Vápeníka a Ludvíka Kundery a dává tím mj. velkou hereckou příležitost Miloslavu Mejzlíkovi v roli Galilea Galileiho. Inscenátoři předpokládají rezonanci s tématy současné doby především v otázkách možnosti a nemožnosti kompromisu a přizpůsobení se v negativním smyslu slova. A v neposlední řadě v nekonečné touze po vědění a ve víře o jejím smyslu pro společnost.

Sezónu stávající 2012/13 divadlo nazvalo „Nepřizpůsobiví?“, slovo „nepřizpůsobiví“ není však chápáno pouze jako přívlastek pro ty, kteří svým chováním a způsobem života obtěžují slušné občany, tedy především pro bezdomovce, opilce, drogově závislé či problémové „sousedy“, jak se v poslední době rozmohlo. Má být výzvou k zamyšlení nad existencí člověka ve světě, jaké je jeho patřičné místo na Zemi, pod Nebem, před druhými, pro druhé a s druhými lidmi. A také poukázat na jeho ambivalentnost a kvalitu, která může lidské společenství posunout kupředu.

V režii Davida Czesanyho se představí Miloslav Mejzlík, Ivan Lupták, Marie Spurná, Ladislav HamplNatálie Řehořová, Roman Zach, Zdena Hadrbolcová, Leoš Noha, Natália Drabiščáková, Ondřej MatajPetr Čtvrtníček a další.

Premiéra se uskuteční 21. a 27. prosince 2012 v Divadle Na zábradlí.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Bohdan Holomíček

Mohlo by vás také zajímat