Komedie Zahraj to znovu, Same neustále plní hlediště Jezerky
19.11.2012
Kategorie: Divadlo

Komedie Zahraj to znovu, Same neustále plní hlediště Jezerky

Divadlo Na Jezerce zahájilo svou činnost nejúspěšnější a nejznámější komedií Woodyho Allena Zahraj to znovu, Same. Osvědčený titul pod vedením Ondřeje Sokola má Jezerka na repertoáru už několik let a diváci po ní prahnou neustále.

Allenovu rozkošnou komedii nastudoval pro Divadelní společnost Jana Hrušínského režisér Ondřej Sokol. Samotné Allenovo jméno je dobrým tahákem, což může budit rozpaky nad tím, jak je hra tohoto dramatika na dané scéně nastudována. Její zrežírování se však divadelní společnosti povedlo na výbornou, čemuž nasvědčuje to, že je na tamějším repertoáru už desátým rokem.

Felixe, filmového kritika, opustila manželka. Rozhodne si tak najít novou známost. Ale kvůli jeho nezkrotné nesmělosti se to moc nedaří. Diváky nato čeká plejáda komických situací, které Felix zažívá při hledání nové přítelkyně, milenky. Udělat dojem na kamarádku přátel, zalovit na diskotéce, ba dokonce se zamilovat do manželky svého letitého kamaráda? Ano, komedii jako by psal život sám.

Vtipná sonda nejen do partnerského života

A každý z nás se v inscenaci najde, ať už v postavě neurotického Felixe, inteligentní a přátelské Lindy či třeba věčného workoholika Dicka. Je to pohled do nitra lidské duše, zrcadlo mezilidských vztahů a pohled na sebe samotného. Vtipnou formou se snaží podat úvahy o smyslu života.

V hlavní roli účinkuje Jan Hrušínský, který rozehrává svůj komediální talent a představuje nám Felixe stydlivého, zamilovaného a také jistým způsobem potrhlého. Jeho postava je trochu k politování a viděno ženským okem tak trochu hledaným a věrným mužským ideálem. Jako zarytý fanoušek filmu Casablanca se přes televizní obrazovku radí ohledně ženského světa se svým velkým vzorem Humphreym Bogartem. Ten je představen na filmové projekci Josefem Abrhámem, kterému sekunduje v ženské úloze Libuše Šafránková.

Právě díky filmovým dotáčkám diváky čeká mísení reálného světa s představami. Ty jsou zároveň s myšlenkami, které se stávají skutečností, velmi příjemnou podívanou.

Zahraj to znovu, Same

Zahraj to znovu, Same

Postavě oddané Lindy dává ráz Miluše Šplechtová, jejíž přirozený herecký výkon je radost sledovat. Stejně tak výborný je Zdeněk Hruška v roli workoholického suveréna Dicka. Herecký čtyřlístek doplňujeTereza Němcová, která ztvárňuje postav hned několik. Tou hlavní je však Nancy, která se s Felixem rozvádí. Nato se Němcová na scéně objevuje jako další „Felixovy ženy“.

Allenův lehce lechtivý humor, povedená režie Ondřeje Sokola i výborné herecké výkony. To dělá z komedie Divadla Na Jezerce výbornou podívanou, jež stojí za zhlédnutí.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Majka Votavová

Mohlo by vás také zajímat